Romana Kumpošta zřejmě nahradí Kateřina Neumannová

Mistrovství světa, které má Liberec pořádat v roce 2009, se zřejmě rušit nebude. Ministerstvo školství poskytne plánovanému mistrovství v klasickém lyžování dotaci ve výši 700 milionů korun. Na oplátku bude prezidentkou organizačního výboru lyžařka Kateřina Neumannová a ministerstvo školství získá dva zástupce v organizačním výboru. Pravděpodobně se tak naplní podmínka, se kterou přišlo ministerstvo školství v minulých dnech. Dosavadní prezident organizačního výboru pro přípravu mistrovství Roman Kumpošt nebyl pro ministerstvo dostatečně důvěryhodnou osobou.

„Zástupci ministerstva a města Liberce dospěli k zásadní shodě,“ uvedl pro Liberecký Deník Ondřej Gabriel z tiskového odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.  „Změny v organizačním výboru byly shledány prospěšnými. Vhodnou kandidátkou na prezidentku organizačního výboru je Kateřina Neumannová,“ předeslal Ondřej Gabriel.
Bývalá úspěšná lyžařka podle již dřívějšího vyjádření Jaromíra Soukupa, náměstka ministryně Kuchtové, bude zárukou větší kontroly nad státem investovanými penězi a přípravou šampionátu, který se bude konat v zimě 2009. Právě náměstek Jaromír Soukup pobouřil dosavadní vedení organizačního výboru mistrovství výroky o nedůvěře státních institucí vůči současnému prezidentu výboru Romanu Kumpoštovi.


Argumentem ministerstva k odvolání je skutečnost, že šampionát potřebuje další peníze na budování infrastruktury. Na místo předsedy výboru požaduje běžkyni Kateřinu Neumannovou, ve výboru chce mít také své dva členy. Dosavadní předseda vidí za touto snahou tlak lobbistických skupin. „Domnívám se, že současný tlak na organizační výbor vznikl kvůli snaze lobbistických skupin ovládnout mimo jiné rozpočet organizace mistrovství. Znamená to kupříkladu získat přístup k penězům za prodej marketingových práv,“ tvrdí ve svém včerejším prohlášení Roman Kumpošt. Ten přitom kategoricky odmítá, že může za zvyšování částky. Organizační výbor má vlastní rozpočet. Peníze podle Kumpoštova prohlášení uvolňuje vláda ze státního rozpočtu přímo Statutárnímu městu Liberec, které s nimi nakládá.


„Z těchto peněz má být hrazena obnova a výstavba městské infrastruktury a sportovišť, k jejímuž vybudování se liberecký magistrát zavázal. Otázku, proč se tato částka zvyšuje, mi nepřísluší komentovat,“ hájí se Kumpošt. Jak upozornil, organizační výbor dává městu pouze požadavky, jak mají vypadat sportoviště a infrastruktura.


Jak Roman Kumpošt, tak tiskový mluvčí plánovaného mistrovství Vladimír Zemánek se hájí, že organizační výbor nezadává žádné zakázky. Zadavatelem a investorem je město Liberec. Nicméně tím, kdo zakázky navrhuje je právě organizační výbor.


O odvolání Romana Kumpošta a jeho případném nahrazení se má hlasovat na schůzce 26. července. Dohodli se na tom zástupci ministerstva školství a zástupci města Liberce na schůzce u předsedy Senátu ČR Přemysla Sobotky (ODS), který se už předtím angažoval ve snaze o získání státní dotace pro mistrovství.

S využitím médií Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Převolební zákony v Libereckém kraji jsou skutečně železné. Na posledním předvolebním jednání zastupitelstva schválili politici Libereckého kraje nákup horského hotelu na Ještědu. Podobný slib
Náš Liberec v týdnu informoval o podmínkách, za jakých si město pronajímá od SYNER Group prostory pro úředníky v jejím sídle S Tower. Ačkoliv
Příležitost, jak shánět evropské peníze a opravovat a stavět z nich městské byty pro Liberečany, za posledních let trošku usnula. O nápravu se nyní
Liberecký kraj znovu deklaruje svou snahu o záchranu horského hotelu a vysílače na Ještědu. Nicméně se tak děje zpravidla před volbami a výsledek