Aniž bychom zde chtěli obhajovat nějaký druh laciného a hloupého patriotismu nebo snad nacionalismu, tohoto zmateného rysu vnímání sociální skutečnosti, který se zrodil v měšťanské společnosti 19. století a svou agresivní potenci si naplno vybil ve století dvacátém, je třeba konstatovat, že kladný vztah k domovu je jeden z předpokladů pro spokojený a naplněný život
K tomu, aby člověk považoval svoje místo za domov, musí mít taky jistotu toho, že je za něj spoluodpovědný a že se na jeho formování může podílet. Pokud není kupříkladu silným kapitálovým vlastníkem nebo na něj napojeným politikem, je jediná jeho možnost, jak projevit svou vůli v otázce budoucnosti vlastního domova možností hlasováním ve volbách.
Současný systém parlamentní demokracie umožňuje volit si jednou za dlouhé časové období své zástupce, potom celou dobu zůstat pasivním divákem bez možnosti účastnit se dalšího dění. Je sice pravdou, že ve společnosti existují politické síly, které ukazují na to, že má-li být naplněna ústavní proklamace, že držitelem veškeré moci v zemi je lid, mělo by se jít další cestou demokratizace. K tomu by měla přispět, jako jedna z cest, referenda.
Jsou tu ale také politické síly, které další demokratizaci společenského řádu nepřejí. U nás, nejen na vládní a parlamentní úrovni, ale i na krajské, je takovou silou ODS. Právě ona na dubnovém mimořádném zasedání Rady Libereckého kraje prosadila vyškrtnutí prosazení referend ze strategického plánu Libereckého kraje.
Nad tím, proč se tak stalo, není třeba příliš hloubat. Právě ODS, ale i jiné politické subjekty, nejen v našem kraji, napojené právě na nejsilnější kapitálové kruhy, nepotřebují, aby se k otázkám budoucího rozvoje a směřování vyjadřovala většina obyvatel. Názory a zájmy této většiny mohou být odlišné, než zájmy zmíněných kruhů, které, ačkoliv ekonomicky a tedy celospolečensky mohou být sebesilnější, přeci jen jsou, ze své podstaty, menšinové. Proto se jaksi nehodí, aby o budoucí tváři kraje, obcí a měst rozhodoval někdo další, než který má priority jiné než krátkodobý, maximalizovaný zisk.
Jinak by se také mohlo stát, že by lidé v referendech rozhodli, že ve městech nechtějí více nákupních center a v jejich okolích více nákupních zón nebo překladních hal. To by ale znamenalo snížení příjmů pro stavební firmy (rozuměj jejich vedení) a kapitálové investory.
V Příšovicích nalezli archeologové další převratný objev, který přepíše učebnice a natrvalo pozmění vědomí lidí o historii místa, kde žijí. Na jeho místě, ale bude v budoucnu stát, minimálně na pár let, překladní hala. Ta sice přinese pár pracovních příležitostí, ale každý, kdo v takovém prostředí byť nárazově pracoval, může potvrdit, jaká ta práce bude a jak bude placená. Navíc nikde není napsáno, že ji firma za pár let nerozmontuje a (přesně podle logiky trhu) přesune za levnější pracovní silou někam jinam. Nikdo zatím nevzal v potaz názor, že pokud by se podpořil vznik muzea či skanzenu, které by ukázaly důležitost pravěkého Pojizeří, mohlo by to pro tuto část Libereckého kraje, ale i pro kraj samotný, mít dlouhodobější ekonomický význam. Turistický ruch, díky blízkosti Českého ráje, by se o to postaral.
Ale co je nejdůležitější- nikdo se zdejších obyvatel na nic nezeptal. Zda chtějí být lokalitou průmyslových zón a překladišť nebo místem kulturní i rekreační turistiky. A díky poslednímu rozhodnutí Rady kraje se pravděpodobně v příštích letech ani nezeptá.
Jaroslav Tauchman