Liberecká Tipsport aréna, jejíž realizaci doprovázely protesty části opozice i občanů, se stala nositelem nejvýznamnějšího stavebního ocenění v zemi. Spolu s dalšími čtyřmi projekty získala cenu Stavba roku 2006. To může leckterého Liberečana jistě těšit, pokud se ovšem pokusí ze všech sil zapomenout na to, že multifunkční hala město nepřiměřeně zadlužila, a že ji navrhla soukromá firma Syner, že na ni získala úvěr firma Syner, a že slouží především firmě Syner, přesněji řečeno jejímu hokejovému klubu Bílí Tygři. Město „pouze“ stovky milionů splácí.
Přitom se několik politických stran ještě před minulými komunálními volbami v roce 2002 dušovalo, že halu podpoří, ale jen v případě, že její stavba nebude ležet pouze na bedrech města Liberce. Někteří z opozičních zastupitelů tehdy připustili, že přepychová multifunkční hala určitě pozvedne vrcholový sport ve městě a bude šířit dobré jméno Liberce, ale vadilo jim, že veškeré financování arény bude starostí pouze města. Tenkrát navrhovali jiný model – aby se na projektu podílel také nějaký soukromý investor.
Všechno dopadlo jinak (ostatně proč by Syner halu platil částečně ze svého, když na ní může naopak vydělat?), nepomohla ani petice občanů zhruba se dvěma tisícovkami podpisů. Hala stojí, a ještě ji zdobí významné ocenění. Všichni, kterým projekt připadal moc megalomanský, by ale ani teď neměli složit ruce do klína – měli by kontrolovat, jak je aréna využívána a kým, měli by se ptát zastupitelů po vyúčtování hospodaření, po tom, kolik přesně desítek milionů město ročně splácí, a kolik aréna na akcích vydělá, a kdo bude platit její případné opravy, atd. Občané mají totiž právo vědět, kolik peněz z jejich kapes dává ročně radnice za multifunkční halu.
(red)