Starý Harcov

Poslední červnové zasedání libereckého zastupitelstva potvrdilo, že se některé věci v Liberci vrací opět do starých kolejí. Nejvýmluvnějším příkladem je schválení 38. změny územního plánu města, jejíž součástí byly i dva hektary pozemků ve Starém Harcově.

Tyto pozemky dříve patřily městu a v územním plánu byly dosud vedené jako plochy přírody a krajiny. Město se ale zcela nepochopitelně zavázalo převést je na plochy k bydlení.

Zastupitelé ve čtvrtek většinou hlasů zastupitelů ČSSD, ODS, Liberce občanům, VV a KSČM proti zastupitelům za Změnu pro Liberec a několika jednotlivcům schválili změnu, která proměnila 4.850 m2 ve 3.zóně CHKO Jizerské hory na stavební parcely, čímž rázem tyto pozemky, které město v roce 2005 prodalo za 63.800 Kč, tj. cca 3,30 m2 zhodnotily o cca 5 mil. Kč, pokud vezmeme v úvahu aktuální cenu stavebních pozemků tohoto typu ve Starém Harcově (1.000 Kč/m2).

V minulosti již liberečtí zastupitelé schválili podobnou změnu územního plánu, která změnila dětské hřiště v Doubí obdobným způsobem na stavební parcelu. Parcela měla původně stejné majitele jako v tomto případě – bratry Martina a Rudolfa Klusáčkovi.

Jan Korytář, předseda sdružení Čmeláka a liberecký zastupitel k tomu říká: „Je to nestoudnost a výsměch liberecké veřejnosti i smyslu celého územního plánování. Pan podnikatel Klusáček získal více než výhodně městské pozemky, vedené jako plochy přírody a krajiny, beztrestně si na nich postavil černou stavbu – rekreační chatu a včera se mu tyto pozemky navíc zhodnotily o 5 miliónů a může na nich postavit dva rodinné domy a to v opravdu exkluzivní lokalitě.“

Návrh pana Klusáčka, že 1 ha městského lesa v Harcově, věnuje zpět městu, je jen malou satisfakcí za celou snahu na tuto kauzu upozornit. Pro jeho majitele ztratil totiž význam, protože na tomto pozemku není možné stavět a liberecká veřejnost nic navíc nezískala – lesní pozemky, včetně těch soukromých, jsou totiž veřejně přístupné přímo ze zákona.

Majitel pozemku, Martin Klusáček, je spolu se svým bratrem majitelem firmy DIZ Bohemia a dle neoficiálních informací i členem ODS. Bez ohledu na zákony ČR začal již před lety na pozemku stavět - chatu, bránu, sítě, zpevněnou cestu a podle místních i studnu.

Nová koalice tak pokračuje v trendu minulých let, kdy byly schvalovány účelové změny územního plánu vybraných firmám, podnikatelům či známým bez ohledu na veřejný zájem či zájem města. V tomto případě lze říci, že i bez ohledu na dobré mravy.

Případu se věnoval se v září 2010 věnoval i pořad Reportéři ČT.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;