Na sedm desítek lidí se včera sešlo v Centru Babylon na vernisáži výstavy Zaostřeno na Jizerky, kde byl představen i stejnojmenný benefiční kalendář na rok 2022. Výtěžek z jeho prodeje bude již po jedenácté pomáhat Jizerským horám a jejich okolí. Kalendář sestavila odborná porota z třinácti nejlepších snímků letošního ročníku fotosoutěže a autoři takto oceněných snímků převzali ceny od společnosti Canon.

Kalendář je možné od dnešního dne objednávat na stránkách www.nadaceivanadejmala.cz/eshop za 350 Kč. Z širšího výběru fotek sestavila pořádající Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody výstavu, která je putovní a až do září příštího roku se postupně objeví ve vybraných obcí nejen Libereckého kraje.

Do výstavní kolekce vybrala jednu fotografii prostřednictvím internetového hlasování i široká veřejnost. „Chtěl bych na tomto místě poděkovat všem soutěžícím a musím uznat, že to porota s výběrem nemá vůbec jednoduché, protože nádherných snímků je celá řada. Největší gratulace patří samozřejmě oceněným fotografům za jejich úžasné snímky, díky nimž je možné každoročně kalendář vydávat a velmi mě těší, že je o něj každým rokem veliký zájem. I přes omezené možnosti prodeje v minulém roce jsme celý náklad rozprodali a tak jsme se letos rozhodli vydat rekordních 2 000 výtisků,“ říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace. Výstava bude nyní v Centru Babylon k vidění až do 1.11. v Královské zahradě u hlavního vchodu, kam ji pořadatelé přesunuli.

Letošního ročníku se zúčastnilo 44 fotografů, kteří zaslali 153 snímků Jizerských hor. Za celou jedenáctiletou historii fotosoutěže dorazilo téměř 2 200 snímků a nadace vydala 15 500 benefičních kalendářů. Ten letošní pokřtili právě na vernisáži výstavy a prodávat se budou nejen prostřednictvím eshopu nadace, ale i na vybraných infocentrech v Libereckém kraji. „Za 350 korun získáte nejen krásný a reprezentativní kalendář ve formátu A2, ale zároveň přispějete na projekty pomáhající Jizerským horám. Ať už to jsou projekty napomáhající zadržování vody v cenných rašeliništích v samém srdci tohoto pohoří, obnova návštěvnické infrastruktury, výsadba tisíců původních a druhově rozmanitých sazenic stromků či rybím přechodem na toku Smědé,“ vysvětluje Petrovský.

Výstava má za cíl ukázat Jizerské hory, které sice nejsou svou rozlohou největší, ale za to nabízejí spoustu unikátních pohledů, kontrastů i fenoménů. Od dechberoucích vyhlídek na samých vrcholcích hor, přes tajemná rašeliniště či přírodně cenné a rozsáhlé Jizerskohorské bučiny až po rozmanité zástupce flóry a fauny. Součástí pohoří jsou také stopy lidského a dlouhodobého působení, někde zasazené do krajiny tak, jako by tam vždy patřily. Jizerky jsou plné legend, příběhů a pověstí, které se váží k řadě míst a neodmyslitelně tak doprovází toto pohoří. Vše zmíněné v nějaké podobě na výstavě i kalendáři naleznete.

Tisková zpráva Nadace Ivana Dejmala

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;