Liberecký spolek Čmelák v roce 2020 s podporou Ministerstva životního prostředí úspěšně zrealizoval projekt na pomoc tisu červenému - náš nejvzácnější původní strom.

Tis je původní dřevina české krajiny, v původních lesích rostl na území prakticky celé republiky. Změny vyvolané v lesích intenzivním hospodářským využíváním i cílená těžba a prakticky nulová výsadba v minulosti vedly k jejich velkému úbytku nejen v české krajině, ale v celé Evropě.

„Tisy z české krajiny mizí i dnes. Nesvědčí jim rychlé oteplování a vysoušení krajiny, jsou to stromy velmi dlouhověké, ale také velmi konzervativní,“ uvedl Jiří Antl, který má ve spolku Čmelák projekt na starosti.

Projekt mapování a výsadeb

Záchraně tisu se spolek Čmelák věnuje už 23 let. Jde zejména o mapování dospělých jedinců v krajině, sběr jejich semen, pěstování sazenic a jejich výsadbu. „V roce 2020 jsme s podporou Ministerstva životního prostředí pokračovali v mapování tisů v krajině. Některé pěkné kusy nám pomohla najít i veřejnost,“ vysvětlil Jiří Antl. Nově nalezené tisy nám mohou v budoucnu posloužit pro sběry semen a další pěstování. „Stromy pro budoucí sběry jsme si připravili i novými výsadbami ve spolupráci s veřejností. Vysadili jsme 5 skupin po 4 kusech na různých místech v Libereckém kraji. Najdete je u Světlé pod Ještědem, ve Smržovce na okraji Jizerských hor, v Rousínově v Lužických horách a u Stvolínek a Nového Oldřichova na Českolipsku. Tím, že porostou na osluněných místech, mohou plodit už ve 20-30 letech, zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70 - 120 letech.“

V loňském roce jsme tisy sázeli i v lese. Dostaly se na 4 nové lokality v okolí Liberce, na každou z nich zamířilo 25 kusů. Součástí projektu bylo i nalezení cesty připravených sazenic do lesů v příštích letech. Podařilo se nám najít a s vlastníky domluvit 56 lokalit pro výsadbu celkem 1400 nových sazenic po celém kraji. V letošním roce budeme hledat peníze na jejich výsadbu a ochranu před zvěří. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit ohniska přirozeného šíření tisových semenáčků do krajiny.

S pokračováním projektu počítáme i v letošním roce.  Chceme především pokračovat v mapování dospělých tisů. Víte-li o nějakém pěkném tisu v krajině, dejte nám o něm vědět – má větší cenu, než tušíte a můžete ho tím ochránit pro budoucí generace.

Tisková zpráva Čmelák-Společnost přátel přírody

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;