Liberecký spolek Čmelák v roce 2020 s podporou Ministerstva životního prostředí realizuje projekt na pomoc naší nejvzácnější dřevině – tisu červenému. V souvislosti s plánovanou výsadbou do volné krajiny hledá vhodné lokality. Chcete se i Vy zapojit a mít na svém pozemku vzácné tisy?

Tisy v České republice

Tis je původní dřevina české krajiny, v původních lesích rostl na území prakticky celé republiky. Změny vyvolané v lesích intenzivním hospodářským využíváním i cílená těžba a prakticky nulová výsadba v minulosti vedly k jejich velkému úbytku nejen v české krajině, ale v celé Evropě.

„Tis červený je ze zákona druh zvláště chráněný, silně ohrožený. Široké veřejnosti je nyní znám spíše jako dřevina parková v podobě nepůvodních keřových zahradnických kultivarů. Původní tis je ale strom s kuželovitou až kulovitou korunou, dosahující výšky okolo 10-15 metrů a průměru kmene až 1 metr,“ uvedl Jiří Antl, který má ve spolku Čmelák projekt na starosti.

Projekt mapování a výsadeb

Záchraně tisu se spolek Čmelák věnuje už 23 let. Jde zejména o mapování dospělých jedinců v krajině, sběr jejich semen, pěstování sazenic a jejich výsadbu. Zatím všechny naše tisy směřovaly do lesních porostů, pro letošní podzim ale máme v plánu první výsadby i do volné krajiny.

„Zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70-120 letech, na volném prostranství na osluněném místě plodí již ve 20-30 letech. Toho chceme využít a přispět tak k zajištění dostatku semen v budoucnu. Nyní hledáme vlastníky pozemků ve volné krajině Libereckého kraje,“ vysvětlil Jiří Antl.

„Tis je rostlina dvoudomá, k plození tedy potřebuje samčí i samičí strom. Vzhledem k tomu, že pohlaví tisu lze rozeznat až v reprodukčním věku, nebude u vysazovaných sazenic jisté složení pohlaví jedinců. Z toho důvodu přistupujeme k výsadbě 4 jedinců ve skupině, kde je již pravděpodobnost výskytu obou pohlaví 7:1.“

Vlastníkům proto nabízíme pro každý pozemek po 4 sazenicích. Lokality by neměly být v intravilánu měst, ale ve volné krajině, případně na okrajích zástavby. Zájemce bude mít za úkol sazenice vysadit a ochránit proti zvěři. Bude mít na starosti i jejich následnou údržbu. O letošním podzimu bude vysazeno 5 skupin po 4 kusech, s dalšími podobnými výsadbami počítáme v dalších letech. Vysazené tisy by měly do budoucna vytvořit ohniska přirozeného šíření tisových semenáčků do krajiny. Případní zájemci – vlastníci pozemků se mohou přihlásit e-mailem na adresu koordinátora projektu – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pomoci nám můžete i pokud víte o nějakém málo známém tisu ve volné krajině. Dejte nám o něm vědět – má větší cenu, než tušíte a s naší pomocí ho můžeme ochránit pro budoucí generace.

Tisková zpráva Čmelák-SPP, z.s.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;