Hned tři kulatá jubilea oslavili v minulém týdnu ochránci Jizerských hor. Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody byla založena před 25 lety, Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena před 50 lety a významný spisovatel a fotograf Siegfried Weiss oslavil v tomto roce své 85 narozeniny. Při této příležitosti vysadili pro Jizerky typický buk a pokřtili knihu Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa.

I přes počasí, které bylo typicky jizerské, dorazilo docela dost lidí a celá akce se povedla na výbornou“, říká Kamila Madejová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou Správa CHKO Jizerské hory spadá.

Příznivci severočeského pohoří se sešli v Liberci u známé roubenky, kde sídlí Správa CHKO Jizerské hory a Agentura ochrany přírody a krajiny. Připomněli si to krásné i bolestné, co Jizerské hory prožily a u té příležitosti vysadili pamětní buk lesní, který je pro Jizerské hory typický. Dříve pokrýval spolu s jedlí většinu zdejších lesů, ale postupně byl nahrazován smrkem. Dnes se ochranáři i lesníci zasazují o jeho návrat a vytváří tak druhově bohatší lesy. „Buky zůstaly v místních lesích prakticky jen na jeho severních svazích a na některých dalších menších lokalitách. Buk je perfektní dřevina, která zvládá klimatické změny, znečištění ovzduší i další útrapy, které Jizerské lesy v minulosti postihly,“ říká Jiří Hušek, ředitel Regionálního pracoviště Liberecko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Dárek dostaly Jizerské hory i v podobě nově vydané knihy známého spisovatele, fotografa, znalce i milovníka Jizerských hor Siegfrieda Weisse s názvem O věčných proměnách lesa. Na více než 130 stranách zde autor představuje nejen svůj osobní pohled na Jizerské hory a odtajňuje příběhy, které ho k nim vážou, ale provádí čtenáře i celým obdobím posledních 50 let, kdy toto pohoří prošlo turbulentním vývojem a to včetně ekologické katastrofy, ze které se zotavuje dodnes. Celá kniha je postavena na řadě úchvatných fotografií Siegfrieda Weisse s často neopakovatelnou atmosférou a poprvé se zde představují i jeho linoryty a olejomalby. „Velice si vážím, že jsme knihu pana Weisse mohli vydat a výtěžek z jejího prodeje věnujeme na pomoc Jizerským horám a jejich okolí,“ doplňuje Ondřej Petrovský, ředitel Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody. Objednávat si ji můžete již nyní na webových stránkách nadace www.nadaceivanadejmala.cz a k dostání je také u regionálních knihkupců.

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody pomohla již stovkám menších i větších projektů částkou přesahující 21 miliónů korun. Stojí za řadou konkrétních ochranářských projektů, na které získává peníze od firem i fyzických osob. Posledních osm let vydává kalendář Zaostřeno na Jizerky a nyní i knihu. V minulosti pomohly peníze například s výsadbou desítek tisíc sazenic, záchranou rašeliniště, kterému hrozil zánik, opravou turistických stezek v Jizerských horách nebo vybudováním rybího přechodu na řece Smědé. „Nesmírně si vážím všech lidí, kteří Jizerským horám a přírodě jako takové tímto způsobem pomáhají. Jizerské hory i díky nim prošly výraznou obnovou poškozených lesních porostů. To nejhorší mají určitě za sebou, ale je před námi ještě mnoho výzev. Aktuálně například dlouhá sucha, ale i extrémní srážky a samozřejmě stále znatelnější klimatické změny,“ vysvětluje Petrovský.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;