Od března 2018 mohou Liberečané pro pohyb zejména v centru využívat růžová kola. Za první tři měsíce se na nich svezlo již přes 4.300 uživatelů, kteří podnikli bezmála 24.000 jízd. Jedna jízda měřila zhruba 1,5 km a trvala 9 minut. Pravidelných uživatelů, kteří jeli alespoň 1x týdně, je téměř 500.

„Zájem Liberečanů i samotná čísla nás příjemně překvapila. Mám z toho fakt radost. Podařilo se tak prolomit jedno ze známých „To v Liberci nebude fungovat“. K oblibě těchto kol přispělo i to, že jsme pořídíli lepší typy s automatickou přehazovačkou, což usnadňuje pohyb v kopcovitém terénu.“ , říká náměstek Jan Korytář.

Současných 60 kol již nedostačuje, proto město chystá rozšíření této služby. Odboru strategického rozvoje a dotací se podařilo na příští roky na rozšíření tohoto systému získat i dotaci ze Státního fondu životního prostředí, který tento druh ekologické dopravy podporuje. Původně plánovaný provoz do konce září by měl být prodloužen nejméně do konce října. Systém pro město provozuje společnost Rekola, která je lídrem v tomto druhu městské dopravy v ČR.

Statistika za první tři měsíce provozu:

počet kol: 60
počet uživatelů: 4 330
počet výpůjček: 23 797
každotýdenní uživatelé: 485
průměrná doba výpůjčky: 8 minut 49 vteřin
průměrná délka jízdy: 1 387 m
celkem ujeto: 33 004 km (obvod zeměkoula je cca 40 tisíc km)

Jan Korytář uzavírá: „Investovat do cyklistiky se městu určitě vyplatí. Přináší lepší kondici těm, kdo na nich jezdí, čistší vzduch, méně hluku a dopravních kolapsů. V příštím roce chceme do systému začít zavádět i elektrokola, aby na nich mohl jezdit opravdu každý.“

Ještě k dotazům, proč zasíláme tyto zprávy jako Změna pro Liberec a ne přes tiskové oddělení radnice... Jedná se o reakci na dlouhodobé negativní zasahování kandidáta hnutí Pro 2016 Petra Neuhäusera, který je zároveň vedoucím odboru kanceláře primátora, který do tiskových zpráv náměstků Korytáře a Hrbkové bez jejich souhlasu zasahoval, upravoval je nebo zdržoval, a který dlouhodobě nepracuje jako nestranný pracovník radnice, ale již zcela nepokrytě jako politický činitel jedné strany - dříve ANO, dnes PRO 2016. 

Tisková zpráva Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;