Okresní soud v Liberci potrestal podmíněným sedmiměsíčním trestem pro trestný čin vydírání bývalého zaměstnance Krajského protikorupčního pracoviště Miroslava Kroutila. Toho se měl dopustit tím, když v roce 2016 žádal po náměstkovi primátora Janu Korytářovi zajištění placeného místa na radnici, snažil se tak pod pohrůžkou údajné kompromitace vydírat jeho a poškodit naši organizaci. Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné.

Svou tehdejší finanční situaci se rozhodl řešit tak, že začal obcházet některé politiky a začal je vydírat s tím, že poškodí je i KPKP, pokud mu nebude zařízeno dobře placené místo ve veřejné správě. Na toto jednání jsme se rozhodli nepřistoupit a naopak jsme se shromáždili o tomto jednání pana Kroutila důkazy.

V souvislosti s tím byla Kroutilovi sdělena okamžitá výpověď. Soud také následně nahrávky, na nichž se snaží dotčené vydírat, uznal za autentické a byly tak hlavním důkazem obžaloby.

Miroslavu Kroutilovi se původně podařilo vyvolat dojem, že mu jde o ochranu veřejných peněz a měli jsme ho tak nejprve za tzv. whistleblowera, čestného úředníka, kterému šlo o spravedlnost, když na úřadu Libereckého kraje upozornil na zneužívání evropských dotací. Bohužel jeho zaměstnání v KPKP, zpětně viděno, byla chyba, která navíc vrhá stín i na celé jeho dřívější působení na kraji. Ostatně i na zmíněných nahrávkách hovoří o svých vyděračských praktikách v minulosti.

„Rozhodnutí soudu jsme uvítali, je to důležitý precedens do budoucna pro každého, kdo by chtěl postupovat tímto zavrženíhodným způsobem jako pan Kroutil. Vydírání a pokusům o korumpování nelze ustupovat.,“ říká Jaroslav Tauchman z KPKP.

TZ KPKP

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;