Okresní soud v Liberci potrestal podmíněným sedmiměsíčním trestem pro trestný čin vydírání bývalého zaměstnance Krajského protikorupčního pracoviště Miroslava Kroutila. Toho se měl dopustit tím, když v roce 2016 žádal po náměstkovi primátora Janu Korytářovi zajištění placeného místa na radnici, snažil se tak pod pohrůžkou údajné kompromitace vydírat jeho a poškodit naši organizaci. Rozhodnutí soudu je zatím nepravomocné.

Svou tehdejší finanční situaci se rozhodl řešit tak, že začal obcházet některé politiky a začal je vydírat s tím, že poškodí je i KPKP, pokud mu nebude zařízeno dobře placené místo ve veřejné správě. Na toto jednání jsme se rozhodli nepřistoupit a naopak jsme se shromáždili o tomto jednání pana Kroutila důkazy.

V souvislosti s tím byla Kroutilovi sdělena okamžitá výpověď. Soud také následně nahrávky, na nichž se snaží dotčené vydírat, uznal za autentické a byly tak hlavním důkazem obžaloby.

Miroslavu Kroutilovi se původně podařilo vyvolat dojem, že mu jde o ochranu veřejných peněz a měli jsme ho tak nejprve za tzv. whistleblowera, čestného úředníka, kterému šlo o spravedlnost, když na úřadu Libereckého kraje upozornil na zneužívání evropských dotací. Bohužel jeho zaměstnání v KPKP, zpětně viděno, byla chyba, která navíc vrhá stín i na celé jeho dřívější působení na kraji. Ostatně i na zmíněných nahrávkách hovoří o svých vyděračských praktikách v minulosti.

„Rozhodnutí soudu jsme uvítali, je to důležitý precedens do budoucna pro každého, kdo by chtěl postupovat tímto zavrženíhodným způsobem jako pan Kroutil. Vydírání a pokusům o korumpování nelze ustupovat.,“ říká Jaroslav Tauchman z KPKP.

TZ KPKP

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;