Vladislav Chvála-Změna pro Liberec

Většinu oblastí našeho života ovládli technokrati. Namlouvají nám, že jedině oni vědí, co je třeba dělat, jak vládnout, jak řídit tento svět. Mohli bychom jim to i věřit, kdybychom tak často neviděli, kam až věci, které řídí, mohou zajít. Potíž bude v tom, že většina z nich se domnívá, že jediným problémem v hledání řešení, jsou peníze.  Technicky vzato to je pravda. Jsou-li na to peníze, vyrobit či postavit lze dnes naprosto cokoli.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Zdeněk Soudný

Náš každodenní život ovlivnila křesťanská etika, ať si to přejeme nebo ne. Desatero se tak dlouho opakovalo, až se jednotlivá přikázání stala základními kameny sociálního života společnosti. Zatím co Nezabiješ (5), Nesesmilníš (6) a Nepokradeš (7) připadá lidem celkem jako jasný pokyn, s osmým přikázáním si mnozí nevědí rady. Pomluva, křivé svědectví, nařčení, se staly natolik běžnou součástí našeho života, že to vypadá skoro jako neškodná kratochvíle nebo literární licence. Možná, že to s 6. a 7. přikázáním už je taky tak, nevím.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Vladislav Chvála

Přátelé se na mě obracejí s otázkami, co se to na začátku významného volebního roku ve Změně pro Liberec děje. Vypadají ustaraně.

Občanská iniciativa, která vyhrála v Liberci minulé volby, ale pak byla rychle vyšachována ze hry, aby pokud možno nemohla splnit své volební sliby, by se měla znovu pokusit získat hlasy voličů.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Jiří Kittner

Bývalý primátor Kittner měl tentokrát důvod zapálit si vítězný doutník, i když jen v šeru radničního dvora. Co se stalo?

Jím chytře instalovaná menšinová koalice ho zachránila před velkými nepříjemnostmi. Za dob své dlouhé a časem i nekontrolované vlády se nejednou rozmáchl k velkorysému gestu, jako když bez vědomí Rady města nebo ostatních zastupitelů podepsal smlouvu o tzv. swapu, pojistce dluhopisu.

Přidat komentář (0 Komentářů)
referendum Liberec

Referendum je krajní možnost jak vstoupit do rozhodování o společných věcech, tedy těch, které se dotýkají všech obyvatel města. Je to dost náročná procedura, stojí spoustu práce, peněz i času. Bylo by mnohem lépe, kdybychom mohli v období mezi volbami důvěřovat reprezentaci, kterou jsme si zvolili, že bude s naším majetkem nakládat co nejhospodárněji. Jenže takovou důvěru bohužel právě teď v Liberci nemáme. Proč?

Přidat komentář (0 Komentářů)
Titanik-Liberec

Kdo vydržel sledovat listopadové jednání zastupitelstva až do nočních hodin, mohl mít pocit, že se ocitl na palubě Titaniku. Vládnoucí koalice, která jako jeden muž předem popřela tiskovou zprávu Změny pro Liberec o situaci městské kasy a odsoudila ji jako neoprávněnou a nepravdivou, předváděla, co všechno by město muselo ještě prodat, aby zpráva neměla pravdu. Nemusí se nám to líbit, ale jedno je třeba si přiznat: zastupitelé Změny nemohou z opozičních lavic zabránit tomu, aby se zastupitelé z řad koalice společně s ODS nechovali jako bohatí cestující na palubě pověstného parníku.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Vladislav Chvála

Nebyl jsem jako zastupitel klást věnce, ani řečnit na uctění dvojí památky 17. listopadu. Hrdinství studentů, kteří se nebáli protestovat nejprve proti hnědé a pak i rudé totalitě, jsem oslavil prací. Lidé kolem Změny pro Liberec měli totiž v té době výjezdní seminář, na kterém diskutovali, jakým směrem a jakým způsobem budou pokračovat ve své práci na radnici města v nejbližších dvou letech. Hodnotili jsme dosavadní působení Změny jako opozice k menšinové koalici v městském zastupitelstvu.

Přidat komentář (0 Komentářů)
chvála-Změna

V diskusích před krajskými volbami mě překvapil názor spolužáka, který nechtěl volit Změnu, která je prý levicová.  Protože je to bystrý člověk, zamyslel jsem se, jak na to přišel. Ani mě by nenapadlo totiž po létech života v reálném marasmu socializmu volit levici. Když jsme se v devadesátých letech konečně setkali s pravicovými teoriemi trhu, bylo to opravdu osvěžující. V praxi je to docela jednoduchá věc: pokud musí spolu na volném trhu soutěžit dvě nebo tři firmy (třeba autobusy Liberec-Praha, stavební firmy), a pokud se místo namáhavé soutěže nespolčí proti zákazníkům, je to pro nás, obyčejné lidi, velká výhoda.

Přidat komentář (0 Komentářů)
MUDr. Vladislav Chvála

Když se moji přátelé dovědí, že se angažuji v místní politice za Změnu pro Liberec, ptají se někteří z nich, a proč by to vlastně nemělo zůstat tak, jak to je? Máme tady Bílé tygry na ledě i v zoologické zahradě, máme špičkový fotbalový klub, lyžařské sportovní areály, moderní hokejovou arénu, plavecký bazén rozšířený nově o možnosti sportovního potápění, proslulou botanickou zahradu, muzeum v novorenezančním stylu, galerii, která se přesune brzy do opravené historické budovy bazénu Františka Josefa.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Zemřel Milan Uherek

V tichosti a nenápadně utrpěl Liberec ztrátu, která se nedá ani vyčíslit, ani se nestane předmětem politického sporu. Devátého srpna zemřel Milan Uherek, který společně se svou ženou Jiřinou založil dětský sbor Severáček.

Od poloviny padesátých let prošly tímto sborem tisíce libereckých dětí. Uherkovi ovlivnili atmosféru našeho města více, než kdo jiný. Pokud je dnes možno Liberec nazvat městem muzikantů, je to především jejich zásluha.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;