Jaromír Baxa

Nejraději bych zvolal "Hurá". Dobrá věc se podařila, kraj jedná s pořadateli MS v letech na lyžích o změně podmínek 4 milionové dotace.Tato dotace vzbudila hodně emocí, patřil jsem mezi ty, kdo ji dost nevybíravě odsoudili. Důvodů bylo několik. Od faktu, že jde o dotaci na ziskovou akci, přes pozdní zaslání žádosti na kraj až po skutečnost, že kraj má dotovat doprovodný program v té podobě, v jaké byl navržen organizátory, tj. v čele s hitmakerem spartakiád Michalem Davidem. O výletu pro zastupitele a dalších benefitech raději nemluvit.


Chápu, že ostrá kritika byla pro řadu lidí nepříjemná. Nebyla ale zbytečná. Nejenže se podařilo vyvolat diskusi o tom, co kraj má a nemá dotovat, z dnešního vyjádření jak M. Půty, tak Z. Kocumové v MF Dnes je zřejmé, že se vedení kraje pokusí domluvit jiný způsob podpory. Nepodpoří doprovodný program, ale něco, co bude spíše spojené s veřejnou službou, snad prý energie. Prostředky kraje by měly být využity i na důstojnější propagaci Libereckého kraje, než byl původně navržený koncert Michala Davida.

A nejen to. "Den Libereckého kraje" nebude jen o VIP vstupenkách pro představitele kraje, o autobusu pro zastupitele se zážitkovým programem v duchu pořekadla "Recepce je významná politická událost, na které lid ústy svých zástupců ochutnává plody své práce", ale nyní je zvažována cesta pro děti z dětských domovů. Jedná se i o tom, aby zisk z akce byl reinvestovaný zpět do areálu v Harrachově. Slíbena jsou i pravidla pro poskytování jednorázové podpory na významné sportovní akce, aby se podobné trapasy spojené s neuvěřitelně nekompletní žádostí, po termínu, bez návrhu smlouvy atd. už neopakovaly.

Pokud by se do nich podařilo vtělit nějaké zásady toho, co je a co není přípustné z krajských peněz dotovat, bylo by to skvělé. Přimlouval bych se, aby šlo o věci, které poslouží nejen pro samotnou akci, ale i po ní. Může jít o cokoliv, vyrobený sníh sloužící pro další lyžaře, rekonstrukci sociálních zařízení, vylepšení zázemí atd. Adresná podpora Libereckého kraje u takto velkých akcí bude určitě lepší, než pouhé převedení prostředků na účty pořadatelů k volnému použití.

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby se všechny tyto změny podařilo domluvit ještě před jednáním zastupitelstva. Z různých důvodů se to nepodařilo a co si budeme nalhávat, v koalici to poněkud zaskřípalo. Ale pro koalici samotnou je mnohem lepší, když všichni vidí, že i koalice sama u sebe hlídá, jestli vynakládá prostředky ve prospěch co nejvíce občanů kraje, nebo ne. Sice takové spory občas proniknou i na veřejnost, ale i to je občas způsob, jak věci posouvat dopředu a jak měnit kraj k lepšímu.

                                                                                         Jaromír Baxa, městský a krajský zastupitel za Změnu

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;