Rekonstrukce státu

Vyjmenovat dobré požadavky je jedna věc, prosadit tyto požadavky tak, aby splnily svůj účel, to je věc druhá. A jestli si aktivisté Rekonstrukce státu nepohlídají, aby jejich požadavky prosazovali kompetentní a schopní poslanci, tak ať jdou do háje.

 

Přidat komentář (0 Komentářů)
Pražský hrad

Proč vyhrál Zeman? Protože většina lidí v tomto státě je chudých, ale nikoliv úplně ideologicky zpitoměných. Po dvaceti letech jim došlo, že bohatí hledí pouze na své vlastní zájmy a že si ochočili stát a jeho instituce k tomuto vznešenému účelu. Zájmy knížete, lidově přezdívaného „Trautenberk“ podle známého komunistického večerníčku, se jim nezdály natolik nízké, aby se kryly s jejich skutečnými zájmy, které si nedali vyhnat z hlavy ani divokou mediální masáží.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Liberecký dluh

Vezměme případ zadluženého a rozkradeného města jako je Liberec. Dvacetiletou lhostejností občanů je ODS, Česká strana sociální demokracie a další zájmové skupiny vykradly, podobně jako mnohá jiná města.

Mnozí aktivisté upozorňovali na to, že dluh nakonec zaplatí oni jako daňoví poplatníci. A to se nyní děje a role státu bude v této situaci naprosto klíčová.

Přidat komentář (0 Komentářů)
zakázky-volby do krajů

Představte si, milá dítka, tuto pohádku. Správně jste volila v nedávných krajských volbách 2012. A nyní sedí v kraji koalice, která nedá zlodějské stavební firmě lukrativní zakázku na bazén. Naopak nechá vydělat partu malých místních firem, které mají rodiny a bydlí přímo v kraji. Představte si stomiliónovou stavbu krajského bazénu za sdružené prostředky, hlavně z EU-fondů. Stavbu předražíte o běžných 30 %, neb jste lidumil. Ne že byste ty peníze nějak potřeboval; kradete jen proto, abyste nevyšel ze cviku. Čistý zisk do vlastní kapsy je cca 30 miliónů.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Vláda ČR

Během týdne neklidu na vysokých školách nepokojů zazněla v různých debatách myšlenka, že vlastně žádný stát nepotřebujeme, stejně nám způsobuje samé problémy. Protože totéž slovem i skutkem hlásá vláda, proti níž protestujeme jako pedagogové a studenti, asi to nebude tak jednoduché. Podívejte se na mapu tzv. failed states, kde stát přestal existovat. V zemích označených temně červeně by přece nikdo normální žít nechtěl. Ve zprávách se tyto oblasti světa objevují pouze v souvislosti s válkami, terorem a hladomorem. Takže stát potřebujeme, ale jaký?

Přidat komentář (0 Komentářů)
Syner

Vysokoškolský kolega Jaromír Baxa zpracoval s ekonomy, novináři a dalšími protikorupčními aktivisty odbornou případovou studii "Proměna formy propojení businessu a politiky: Liberec a Syner".

Výše jmenovaná firma proslavená karlovarskou losovačkou a dalšími korupčními skandály nelibě nese, pokud její finanční operace začnou probírat lidé, které nemá tak či onak na výplatní pásce.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Evropské peníze

Sleduji z mnoha důvodů různé občanské iniciativy a tento plakát je skutečně bílou vránou. Evropské fondy, dar v hodnotě stovek miliard, nám přinesly hodně dobrého i zlého. Na začátku demokracie s malými zlodějnami a s velkými nadějemi jsme se k těmto fondům málem chovali stejně šetrně a odpovědně jako Irové. Pokud jedete do této krásné země, najdete vliv EU-fondů i v těch nejzapadlejších oblastech Irska. Dary na pomoc se nejen nerozkradly, ale dokonce byly investovány přesně v duchu zakládajících myšlenek Evropské unie. Jenže tento hezký začátek neměl hezký konec.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Milí občané Liberce, když mne v roce 1981 pustili po 20 měsících vězení na Borech, kde jsem seděl s Václavem Havlem a Jiřím Dienstbierem, pokračoval jsem v činnosti pro „veřejnou věc“ (res publica)  v samizdatu a v opozici a pak jako krajský volební zmocněnec OF Jihomoravského kraje. Nyní mne společná věc zaujímá i jako odborného filosofa, který učí na zdejší univerzitě a v Praze. Společně se studenty děláme jeden výzkumný projekt o staleté migraci městských center v Liberci. Co říkají o Liberci mladí architekti? Pro ně symbolizuje veřejný zájem obrovská díra na Perštýně.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Pachuť piva

Kamarádi v Liberci zavolali, ať jdu ochutnávat různé druhy piva, abych se konečně v Čechách naturalizoval. Pro neschopnost jsem byl záhy diskvalifikován.

Ostatní nadšenci po koštování anonymních lahví bodováním zjistili, že nejhorší pivo je Budvar. Jenže druhé kolo koštování s etiketami ukázalo, že ostatní piva obsahují přidaný cukr, pouze Budvar nikoliv.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Stávka dopraváků

Je škoda, že naše střední vrstvy umí číst, protože se krmí nechutnou mediální stravou. Šel jsem minulý čtvrtek se stávkujícími dopraváky Libercem od hlavního centra MHD směrem k radnici, abych protestoval proti rozkradení sociálního státu.

Bylo nás asi třicet, z toho dvě maminky s kočárky. Dva známí anarchisté mne přátelsky pozdravili, neb se už známe. Jsou jedni z mála, kteří něco dělají proti rozkrádání Liberce, což máme společné.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;