Srpen 1968

Krátce po srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, jsme s dvěma kamarády založili v místním hostinci s krycím názvem „Lidovka“, ilegální odbojovou skupinu „Elektron“. Vzpomínám si matně na den, kdy jsme vyhlásili nekompromisní boj totalitě v naší podkrkonošské lokalitě. Časovou neomezenost a tajnost historického poslání jsme stvrdili přísahou. To celé se samozřejmě v hostinci protáhlo mnohem déle nežli jen tolerované posezení s kamarády u dvou piv a moje hodná žena byla proto po příchodu mnohem více rozezlena, zvlášť když jsem, asi věren přísaze, neprozradil ani ň.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Lysáková-Liberec

Nikdy jsem nebyl v politické straně, nejsem příznivcem hrubého, nepodloženého antikomunismu a vím, že mnoho voličů volilo v krajských volbách KSČM. Nicméně určitá pokora před historickými skutečnostmi by se neměla z povědomí nikoho vytrácet. Podle mého názoru (65 let), klasickou ukázkou ztráty pokory je článek Dany LYSÁKOVÉ, zastupitelky statutárního města Liberec, 27. 10. 2012 v Haló novinách.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Vláda ČR, Petr Nečas

Marně si kladu otázku, zdali postup náhradníka Pekárka za ODS do sněmovny je vrcholným majstrštychem politické scény a protikorupční vlády Petra Nečase zvlášť. Všichni z ODS se zapřísahají, že nemohli nijak situaci ovlivnit a nepravomocně odsouzeného poslance od postupu do sněmovny odradit. Jeho současné pozastavení členství v ODS už nic nezmění na výsledku jeho kontroverzního působení ve sněmovně, což je hlasování, při kterém Nečasova vláda prosadila poměrně zásadní zákony jako daňový balíček, penzijní reformu, i církevní restituce.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Demokracie

Jak asi uspějí politici z „renomovaných“ politických stran v jakýchkoliv následujících volbách? Jsou pro přemýšlivé voliče ještě důvěryhodní? Netvrdím, že by byli všichni nepoctiví, zkorumpovatelní či nekompetentní, ale mám za to, že se nikdy nikdo z voličů opravdu nedozví nic o jejich osobních představách či prioritách. I kdyby se o nich dozvěděl (znám několik politiků, kteří jsou v civilním životě celkem normálními lidmi), tak je naprosto vyloučené, aby prosazovali své představy a priority, které se liší od stranických.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Miroslav Kalousek

Chování a jednání ministra financí Kalouska je vskutku božské. Začalo to fackou na ulici, kde se přece nesmí na bohy ani pohlédnout, natož na ně křičet. Příkladem takové božské nedotknutelnosti byla potom obhajoba některých jeho spřátelených souputníků, kteří jsou podle něj, stejně jako on nedotknutelní. Ona velice emocionální a mimicky zdařilá veřejná obhajoba na mne zapůsobila natolik, že jsem měl strach o jeho zdraví. Z čeho měl strach on nevím, ale měl.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Malé děti

Asi týden jsem, coby důchodce, pozorně sledoval hrající si děti na pískovišti mezi paneláky. Nejsem deviant, zajímala mě výhradně mentalita dětí předškolního věku v porovnání s mentalitou dospělých s životními zkušenostmi.

Zjistil jsem, že stálým zdrojem křiku a šarvátek na pískovišti byla neodolatelná touha vzít si hračku nebo jen špinavý kamínek, toho druhého.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Občas mne docela baví sledovat interview s různými Libereckými osobnostmi na nově vzniklé Liberecké, celodenně vysílané TV.

Pan Zdeněk Soudný se ptá a osobnosti odpovídají v pravidelném pořadu TV GENUS PLUS. Co ovšem ji jako veliké plus přiznat nemohu, je fakt, že si TV nechává ujít zajímavé téma, jejímž protagonistou je známá Liberecká osobnost.

Přidat komentář (0 Komentářů)
Václav Havel

Není až tak podstatné kolik lidí Václava Havla uznává, ale to, zda-li jsou jeho myšlenky nadčasové a mají ambice promlouvat k lidem dneška. Pojďme se nad nimi na Našem Liberci“ zamyslet. Václav Havel například mj. prohlašoval: „Pojďme si dokázat, že dokážeme zatočit s korupcí, která tak rozkládá morální a politické základy naší společnosti. Vzepřít se aroganci moci a peněz, zastat se bližního, když se mu děje křivda, udělat správný krok, i když se to právě nevyplatí, vystavit obecnému opovržení darebáky, kteří zaplavují veřejný prostor.“

Přidat komentář (0 Komentářů)

Ale oni jsou nalezlí už úplně všude. . . Když jsem tu větu zaslechl v městském autobuse, tak jsem se začal nenápadně rozhlížet. Byl jsem ujištěn, že jsou na první pohled nerozeznatelní od běžných lidí. Rozdíl prý spočívá v tom, že jako menšinová skupina, vyznávají a uplatňují zcela jiné hodnoty a metody, nežli lidská většinová populace. Nejvíc se baví citacemi lidových přísloví, jako: „Bez práce nejsou koláče“, „S poctivostí nejdál dojdeš“, „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“, „Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá“ apod.

Přidat komentář (0 Komentářů)

Podělím se také o jeden příběh z Libereckého regionu, snad o lidské důvěřivosti, vypočítavosti a zradě, který jsem nedávno vyslechl nezávisle od několika pamětníků, které spojovalo jedno přání, že totiž nechtěli být za žádných okolností jmenováni. Příběh je o dvou kamarádech v nejlepších letech, z nejmenovaného malého Severočeského městečka. První byl statutárním orgánem, jednatelem „Lyžařské společnosti“ a provozoval mj. lyžařský vlek, druhý zastupoval společníka s majoritní účastí. Společník prý byl dominantní, zatím co naivní jednatel, vzhledem k šikovně uzavřené smlouvě, hmotně odpovědný.

Přidat komentář (0 Komentářů)


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;