Proč by měli chodit lidi k referendu, když mají na radnici svoje politiky? Tahle otázka vrtá nejednomu libereckému občanovi hlavou. Odpověď je přitom prostá – víc hlav víc ví.

Když pražský lobbista Roman Janoušek naboural svým autem v opilosti ženu, objevily se dva odborné posudky soudních znalců. První soudní znalec řekl, že jí Janoušek nabral úmyslně, najel do ní a žena se překulila přes celou kapotu. Druhý soudní znalec placený Janouškem napsal, že jí jenom omylem brnknul zrcátkem. Do tohoto stavu dospěla naše expertní společnost – za peníze každá pravda k mání.

Velká část kritiků libereckého referenda se přitom opírá o důvěru právě v tyto expertní mechanismy. Říkají, že máme zastupitelskou demokracii, zvolení politici mohou využít svůj profesionální úřednický aparát, objednat si expertní posudky a pak mohou pouze oni vyslovit odpovědné rozhodnutí. Ve výsledku se přitom ani nebudou moc hádat, protože to rozhodnutí přeci úplně jasně vyplyne z těch odborných studií. Tuto představu ideálního a neomylného politika si někteří lidé hýčkají ve své hlavě. Když pak vidí politickou realitu se všemi možnými chybami a hádkami, mají alespoň bezvadnou záminku pro své rozhořčení a brblání.

Co to ale zkusit jinak? Copak nebylo o zámku, amfiteátru či hazardu napsáno a vysloveno již dost? Copak Liberečané neměli tolik příležitostí poslechnout si argumenty z jedné i druhé strany? Škoda, že někteří politici vyplýtvali tolik energie na obecnou kritiku referenda. Psali o tom, jak je referendum populistické, drahé, zbytečné apod. Kdyby se soustředili na argumentaci k jednotlivým otázkám, posloužili by občanům lépe. Čelem se k referendu postavili pouze Starostové, kteří navrhují 5 krát NE, a LOL (Liberec otevřený lidem), který klidnou argumentací doporučuje 3 krát ANO a 2 krát NE.

Chápu, že lidé mohou být z protichůdné argumentace nesví, že to není takový komfort, jako „spolehnout se na experty“ (a pak si na ně zanadávat). Jenže takový je život. Rozhodovat se v situaci, kdy nemáme všechny možné informace, kdy nevidíme do budoucna, to musíme dělat dnes a denně. Občas se rozhodnutí povede a občas ne. Co si budeme povídat, žijeme v Liberci a politikům se v tomhle městě taky zrovna všechna rozhodnutí v minulosti nepovedla. Nechme tedy promluvit kolektivní inteligenci. Tu si žádný Janoušek koupit nemůže.

Jindřich Felcman

předseda libereckých Zelených

kandidát do Zastupitelstva města Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;