Všichni dobře známe nejčastější scénář klasických hollywoodských kovbojek: majitel herny v malém městě korumpuje starostu, šerifa i soudce, a dokud se neobjeví neznámý jezdec, který se té bandě postaví, obyvatelům není pomoci. Co jiného se nám může vybavit při zprávě, že herní lobby nakonec našla dvacet horlivých zastupitelů (koho asi zastupují?), aby se mohl hazard, vyhnaný sotva před půl rokem z libereckých ulic díky Změně a dalším osmi statečným zastupitelům, vrátit s plnou slávou otevřenými dveřmi?

Podobnost to nebude ani tak moc náhodná. Pokud občané tohoto města prohrají za rok v hernách a kasinech bezmála půl miliardy, jsou o tyto peníze chudší jak občané, tak i podnikatelé v jiných oborech, než je hazard. O půl miliardy bohatší obyvatelé by své peníze mohli utratit za služby, ve stavebnictví, za kulturu, ve sportu, město by bezesporu vzkvétalo.

Na tuhle půlmiliardu pro hazard se musí složit rodiny (tedy i děti) závislých, občané shánějící se po svých ukradených kolech, autech, po věcech z vykradených bytů, zdravotní pojišťovny na léčbu závislých gamblerů. Vedle toho je argument, že město zákazem hazardu přichází o „výpalné“ z provozu heren, kterým se horliví zastupitelé ohánějí, zcela lichý. Že se o novou vyhlášku zasloužil především primátor Bathyány (původně ANO), není nijak překvapivé. Když je už zřejmé, že nemá v politice žádnou budoucnost, chce jistě něco udělat aspoň pro sebe.

Ale co ti ostatní, kteří nevypadali jako političtí sebevrazi, zastupitelé ČSSD, ODS, Starostů, a přece se zachovali podle scénáře klasické kovbojky? To nám zase zbývá k volbám jen aktivistická Změna, která jediná je odolná proti korupci, pokud nechceme žít jak na Divokém Západě (nebo dnes spíš na divokém Východě)? Ještě že zatím majitelé heren nevlastní také pohřební ústav. Mohlo by se stát, že nám naši zastupitelé příští vyhláškou schválí v ulicích mor.   

MUDr. Vladislav Chvála

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;