Dovolím si po delší době opět nabídnout svůj pohled na libereckou politiku, která je v posledních měsících celkem turbulentní. To, že Změna vypověděla smlouvu, není dáno tím, že by najednou zjistila, že ANO porušuje koaliční smlouvu. Sama Změna říká, že ji ANO porušuje dlouhodobě. Proč s tím dříve nic neudělala? Proč jí až nyní vadí primátor, když se pravděpodobně chová stále stejně? Odpověď je nutné hledat v tom, že se podstatně změnily některé okolnosti.

 

Tou první a klíčovou je vyloučení primátora Batthyányho a jeho spolustraníků z hnutí ANO. I když se Batthyány snaží působit dojmem, že se nic nestalo, jen málokdo asi věří tomu, že by v roce 2014 uspěl, kdyby neměl za sebou značku „ANO“. A stejně tak je zřejmé, že v liberecké politice za rok a půl skončí. Z žádané nevěsty a možného koaličního partnera v roce 2018 se stal outsider, který toho už ostatním nemá moc co nabídnout a čím dál více energie bude muset věnovat na udržení vlastního klubu a své pozice.

Druhým faktorem je blížící se termín parlamentních voleb. Liberec je páté největší město v republice a Andrej Babiš bude asi jen těžko chtít, aby v něm v tu dobu ještě vládl nepředvídatelný Batthyány, spojený stále se značkou ANO. Při sestavování vlády půjde o každý hlas. Přetahování některých členů klubu ex ANO do nového ANO je jen otázkou času a dle všeho již probíhá. Zde je zatím jednoznačně úspěšnější primátor, který drží celý klub pohromadě. Nové ANO vede ne zcela známý a zkušený Vítězslav Kvapil, jsou v něm ale i známější tváře jako Radka Loučková-Kotasová, Robert Gamba či Marek Vávra.

Třetí faktor – přiblížily se další komunální volby. Pokud by byl Korytář nyní odvolán, uvolní si ruce a s velkou pravděpodobností zahájí hned druhý den předvolební kampaň. Už několikrát dokázal, že je schopen „vstát z popela“ a znovu udeřit. Faktor blížících se komunálních voleb mluví i proti vzniku koalice s Batthyánym – s každým měsícem to bude pro každou stranu těžké, aby do voleb něco dokázala a neztratila jen část voličů, tak, jak se to stalo Změně.

Batthyány se nyní pokusí udržet post primátora a může se mu to i povést, pokud se opozice rozhodne koalici nechat „vydusit ve vlastní šťávě“. Jak se říká: Kdo si počká, ten se dočká. Batthyány je hráč a riskantní strategie mu nejsou cizí, tato sázka mu může vyjít. Navíc udělal dobrý taktický tah – odmítl koalici se Změnou, čímž nepřímo zablokoval SLK, kteří dlouhodobě mluví o široké koalici. Koalice SLK, ex ANO, ODS by pro Starosty mohla být řešením, má ale tři „ale“. Jen těžko by pro ni byl celý klub SLK. Se Změnou v opozici by to SLK asi neměly příliš lehké a příběh o tom, jak věrolomní Starostové výměnou za posty podruhé podrazili Změnu, by byl na světě. Nehledě na riziko, že se Batthyánymu jeho klub může kdykoliv rozpadnout na ANO a ex-ANO a tato koalice by nemusela mít dlouhého trvání.  

Korytář tvrdí, že má pro novou koalici 17 hlasů a další jsou jen otázkou času. Nejspíše jde o hlasy ČSSD a některých jednotlivců, kteří v zastupitelstvu hlasují se Změnou. Spekuluje na rozpad klubu ex ANO a vytvoření koalice s novým klubem ANO. Nové ANO, které v Liberci již začalo fungovat, má velkou šanci v dalších volbách uspět a to bude pro některé zastupitele ex ANO asi velké lákadlo. Nelze se jim moc divit, pokud chtějí v politice pokračovat, nic jiného jim asi nezbyde.

Pokud by se tak nestalo a dvacet hlasů nezíská, může, stejně jako Batthyány, ještě požádat o podporu menšinové koalice od SLK, pak půjde o to, kdo SLK nabídne více. Nebo může nějak vyhrotit situaci a nechat se odvolat, i když to nyní nevypadá, že by o to usiloval. Jeho odvolání je také nepravděpodobné - ve chvíli, kdy vede jednání s teplárnou a má přehled o většině evropských projektů, si na jeho místo jen tak někdo asi chtít sednout nebude. Vedle toho má navíc v záloze ještě jednu zbraň - místní referendum. Změna má již jedno referendum za sebou a ve věci regulace hazardu, nákupu zámku nebo jiných témat by mohla získat veřejné mínění zpět na svou stranu.

Situace je nyní nepřehledná a krize se nejspíše potáhne ještě nějakou dobu. Současné vedení města možná zjistí, že spolu nějak nakonec musí vyjít a až vychladnou horké hlavy, může vše pokračovat ve stejném složení. Je ale také možné, že někdo bude muset z kola ven. Kdo to bude, ukáží až následující týdny.

 

Matěj Medek, nezávislý politolog

 

 

 

 

 

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;