Bylo pro mne velmi zajímavé sledovat průběh kampaně v Libereckém kraji i samotné výsledky. Jsou překvapením asi pro mnohé, včetně mě. Půtovi Starostové zvítězili na celé čáře. Fenomenální úspěch Michaela Canova, drtivé vítězství SLK v kraji, Martin Půta s ještě vyšším počtem preferenčních hlasů, než minule a v neposlední řadě vítězství Starostů pro LK v Liberci se ziskem přes 30%. Půta má nakročeno k tomu stát se hegemonem v Libereckém kraji a pokud se ukáže, že jeho obvinění z korupce bylo smyšlené, může pomýšlet i na celostátní politiku.

Starostové jsou navíc nyní v ideální pozici. Na kraji si mohou v klidu a beze spěchu vybírat z několika variant budoucí koalice a jako zkušení politici toho jistě využijí tak, aby pro sebe vyjednali co nejlepší podmínky. Ostatní jsou víceméně v pozici těch, co musí počkat, co jim SLK nabídnou.

Otázkou je, zda součástí vyjednávání bude patřit i změna poměrů na liberecké radnici. Zde by se mohli zbavit konkurenční Změny pro Liberec. Není to ale zcela jisté, přece jen by podruhé vyšachovali vítěze voleb a vládnutí s nevyzpytatelným Batthyanym by se jim nemuselo vyplatit. Nehledě na to, že Změna v opozici na městě i na kraji by mohla chytnout druhý dech. Jako pravděpodobnější vidím, že budou pokračovat v pečlivé opoziční práci, která již evidentně přinesla své výsledky, nechají Změnu dotrápit se s ANO a Batthyanym a s podporou SLK ve vedení kraje pak v příštích komunálních volbách v Liberci zvítězí stejně drtivě, jako nyní na kraji.

Jejich lídr Michal Hron by se tak mohl dočkat vytouženého křesla primátora, navíc s podobnou podporou voličů, jako má nyní Půta. Liberecké radnice by se tak mohla získat zkušeného primátora, což o tom současném moc říci nelze. Je ale otázkou, zda SLK nezláká možnost vládnout s ANO v Liberci již nyní. Osobně tipuji, že některým by se to zamlouvalo. 

Velké dilema nyní čeká Změnu. Jan Korytář na facebooku přiznává, že senátní i krajské volby jsou neúspěch a nic na tom nemění, že  Změna a Zelení uspěli ze všech krajů opět nejlépe v Libereckém. Změna se nyní musí rozhodnout, jak dál pokračovat. Téma korupce ji sebralo ANO, většinu kraje obsadili SLK, na kraji Změnu jednoznačně čeká opozice a je otázka, zda za čtyři roky ještě bude existovat, i když se patrně její naděje upínají k očekávanému soudu s hejtmanem.

Na městě by Změně mohl pomoci do opozice a vyčkání na lepší časy.  Ty by mohlo přinést odsouzení Půty v budoucnu nebo to, že SLK doplatí na spolupráci s Batthyanym podobně, jako na to doplácí Změna.

Ať už to v Liberci dopadne jakkoliv, u velké části voličů to Půta vyhrál již nyní a jako budoucí hejtman může pomýšlet v dalších volbách na opakování situace v jeho rodném Hrádku a zisk přes 50% hlasů. To asi je a případně bude pro tento web, kterému děkuji za možnost čas od času prezentovat moje úvahy, asi velké zklamaní a rozčarování, ale to je život.

Matěj Medek, nezávislý politolog

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;