Bytová družstva a lidé, kteří v jejich bytech dvacet a více let bydlí, se dočkali. Nakonec i těm zastupitelům (včetně primátora), kteří se z nich snažili vytáhnout stovky milionů do zchudlé obecní kasy, došlo, že nepochodí. Donutit je ovšem musela ministerstva, soudy a jejich chytristika stála obecní rozpočet pěkných pár milionů.

Odhlasováno. I poslední družstva (a nakonec i Interma) mají klid. Smlouvy, které lidi před plus mínus dvaceti lety podepsali, platí a družstevníci si tak nebudou muset zaplatit svoje již jednou splacené bydlení znovu. Chtělo by se říci: konec dobrý, všechno dobré. Jenomže ne.

Proč ne? Protože se celá kauza kolem bytových družstev ukazuje absurditu správy obecních věcí v Liberci. Situace se totiž obloukem vrátila na počátek. Stejné podmínky převodů družstev, a tedy stejná naplnění podepsaných smluv, chtěla družstva již před více jak dvěma lety, když se na jaře 2020 spor mezi nimi naplno rozhořel.

Jenomže se našlo – a buďme konkrétní: šlo jen o Starosty pro Liberecký kraj – pár chytrých hlav, v čele s primátorem a radním Michalem Hronem, které si spočítaly, kolik by to do městské kasy přineslo peněz, kdyby si městské podíly lidé zaplatili ještě jednou. A za dnešní ceny.

To znamená nějakých 1100 bytů, z toho každý zhruba třetinu zaplatit znovu. Při současných tržních cenách bydlení by se z Liberce stalo rázem bohaté město. Na bazén by bylo, na chodníky, třeba i na lanovku až na Měsíc. Skoro… To by se to lidem volilo. Znovu a znovu.

Nedělejme si iluze, o nic jiného, než o peníze a voličské hlasy za ně nešlo. Je v pořádku, když se vedení města snaží do obecní kasy sehnat každou korunu, ale takovýmto způsobem? Těžko pro to hledat jiné slovo, než  hanebnost. Stovkám rodin připravit dva roky nervů a bezesných nocí, na to už musí mít člověk žaludek.

Věc má také druhou stránku. Protože Starostové suverénně vládnou městu, mohli si dovolit platit právníky, jak chtěli. Kolik celá ta legrace a pokus o liberecký H-systém stál? Určitě pěkných pár milionů na práci právníků, která byla úplně zbytečná a od začátku falešná.

Bude za tyto prostředky vyvozena nějaká politická odpovědnost? Chytí se primátor a pan radní za nos, uznají svůj omyl a sáhnou do peněženek? Nebo Starostové jako strana? Měli by. Jenomže je léto a ne Vánoce, čas pohádek…

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;