Tak Liberec už nemá zoologickou. Ani botanku. Ani Liďáky. Navíc způsob, jakým se to odehrálo, ukazuje, že kdysi sebevědomé město je nyní zcela závislé tom, co si přeje hejtman s korupčními škraloupy na triku. Odsoudili také Velkého čápa Peltu a mnohé politiky v kraji jistě polil studený pot.

Na kraji i na městě vládnou Starostové a ODS. Jsou to rozhodující síly, protože to jsou podobné strany. Jak ideologicky, tak svým napojením na místní, zejména stavební (ale nejen na ten) byznys.

V obou stranách se také vládne železnou rukou. V ODS nepokrytě rozhodují místní stavební špičky, u Starostů Vůdce/hejtman, který je s těmi stavebními špičkami také jedna ruka. Nediskutuje se, ale poslouchá. Na městě je v koalici ještě ANO, které si sice někdy jede svou (což popravdě umí i ODS), na kraji pak Piráti, u kterých lze po roce říci, že plní jen roli poslušných a panáčkujících pudlíků, vděčných za plnou misku náměstkovských granulí.

No, a podle toho také politika vypadá. Darování zoo, botanky a Liďáků kraji je klasickým a ukázkovým příkladem. Jedná se o obrovský majetek, v řádu stovek a stovek milionů, potažmo miliard. Jenomže nikdo neví, jak vlastně velký je. Směnu bylo potřeba protlačit ještě před volbami, takže kdo by se zdržoval znaleckými posudky, že? Naprosto neuvěřitelné…

Když jsme u těch voleb: proč se to neřeklo občanům před třemi lety, když Starostové vyhráli volby? Slibovali se nesmysly jako lanovka na Bedřichov a o zbavení se obou zahrad, Lidových sadů a dětského koutku ani slovo. To by asi u lidí nezabralo. A nechat to do dalších voleb, to se rovněž nejeví jako moc strategické.

Na posledním zastupitelstvu také padlo zaklínadlo, se kterým se šermovalo poslední měsíce. Tajemná zpráva Evropské asociace zoologických zahrad, která údajně hrozila sebráním licence liberecké zoo, spatřila světlo světa. A světe, div se, nikde o tom ani zmínka. Hlavně, že to byl základní argument, proč zoo je třeba darovat bohatšímu kraji. Všichni ti, kteří tím zapovězeným, bájným dokumentem šermovali, jej vlastně ani nečetli. A tak se v Liberci rozhoduje a lže voličům…

Pokud Starostové a ODS říkají, že veřejný sektor bývá špatný hospodář, tak to jednoznačně dokazují. Neudělat si u tak klíčového (nejen finančně) majetku posudky, argumentovat smyšlenými důvody a nenechat rozhodnout ty, kterým majetek skutečně patří - tedy občany, to prostě o úrovni liberecké politiky vypovídá víc, než cokoli jiného… Vlastně jde o výsměch všem, kteří jim dali před třemi roky do rukou moc. Akorát to moc legrační není.

Miroslav Pelta, porevoluční démon regionální i tuzemské politiky, dostal šest let natvrdo. Pravda, rozsudek je nepravomocný, ale asi nehrklo jenom v něm. Pelta měl dost dlouhé prsty a právem se dnes mohou někteří politici bát, co všechno by na ně mohl říci.

A nebylo by toho za celou dobu málo… Stačí jen vzpomenout, jakým způsobem fungovala jeho cestovka na luxusní VIP zájezdy pro místní politiky z ODS, ČSSD, ale i ze slušných a demokratických stran, jako jsou zdejší Starostové nebo TOP 09. Když náš web na to, jako první v zemi, upozornil, povídali o nás místní politické hvězdy, že jsme StB a bůhví, co ještě. Uvidíme, jestli se dnes nerozpovídá zase Pelta. Byla by to určitě také legrace…:)

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;