Není většího tématu v Liberci za poslední týdny, měsíce, ale vlastně i celé volební období než převod zoo a botanické zahrady. O to podivnější je, jak vše probíhá narychlo, bez komunikace s veřejností, ba i s opozicí, která bije na poplach. Že si to přeje pan hejtman, není a nesmí být jediným důvodem pro tak závažný počin.

Krajští zastupitelé rozhodli rychle. Na kraji se vůbec málo diskutuje. O osudu Liberce, jeho tváře i budoucnosti dnes rozhodují starostové z okolních malých obcí, kterým je, nedělejme si iluze, Liberec celkem volný. Důležitější jsou hry, které se hrají v zákulisí. Ono totiž půjde, mimo jiné, o stavební zakázky v řádu stovek milionů.

Jenomže to je špatně. O tom, kam by měly obě zahrady směřovat a jakou cestou se mají vydat, by se mělo rozhodovat především v Liberci, kde se obě nacházejí. Zoo i botanická zahrada jsou již přes sto let srdcem a klíčovou částí celých Lidových sadů. To zase není jen čtvrť pro ty, kteří tam bydlí, ale od prvních plánů urbanisty Camilla Sitteho plní (zejména a díky oběma zahradám) roli rekreační pro všechny obyvatele Liberce.

Starostové a ODS se dnes snaží protlačit celý proces na sílu. Na kraji mají většinu, na městě také, nebudou mít problém to odhlasovat. Ale je to dobře? Opravdu jsou argumenty opozice tak jalové, že jim nestojí za to se jimi vůbec zabývat?

Vždyť třeba jen otázka dopravní: současný ředitel zoo, který je zároveň politikem vládnoucích Starostů, se dlouhá léta netají tím, jak by okolí zoologické zahrady nejradši osázel parkovacími domy, které sem svedou pohodlně ještě více návštěvníků. A co lidé, kteří tu bydlí, nebo ti, co využívají okolí zahrad k rekreaci?

Nebo: nesvazuje si Liberec ruce do budoucna ohledně výstavby, která bude definovat jeho celou tvář, a nejen tvář zoo a Lidových sadů? Pokud dnes, a zcela právem, městský architekt říká, že město je vůči investorům často jen v pozici souseda, který může jeho stavby pouze připomínkovat, nestává se zde dobrovolně „sousedem“ rovněž? A zrovna u tak strategických objektů?

Na druhou stranu za zvážení stojí i postoje Starostů. Liberecký kraj je bohatý – nikoliv vlastním přičiněním, prostě dostává obrovské prostředky od státu a s financováním by neměl takový problém. To argument jistě je a ne malý.

Zkrátka: jde o mnoho a není od věci zvážit, zda by tato otázka neměla být hlavní v nadcházejících volbách, které v Liberci proběhnou za necelý rok. Místo toho tu máme doslova „silovou tlačenku“, kterou předvádějí i liberečtí Starostové. Jenže: před třemi roky, kdy v komunálkách triumfovali, se o ničem takovém ani nezmínili. Nebylo by více fér jít do voleb s jasnou řečí o tom, že zoo a botanickou má spravovat kraj?

Celý převod obou zahrad je otázka složitá a měla by se především poctivě komunikovat s občany, s libereckou veřejností. To, co tento týden předvedl hejtman Martin Půta, když vyloženě buranským a arogantním způsobem reagoval na kritiku dvou libereckých zastupitelů a vypínal jim mikrofony, je přesně to, co celou transakci dělá až podezřelou a nedůvěryhodnou.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;