Dokument Strategie sociálního začleňování, který nedávno zveřejnil kraj a o kterém jsme psali v týdnu, je na světě bez větší společenské diskuse, ale jde o zdaleka jednu z nejzávažnějších studií, která vypovídá o našem regionu. A neříká nic pěkného.

Ta čísla se nedají okecat a jsou skutečně alarmující. V exekuci je téměř desetina všech obyvatel Libereckého kraje, včetně kojenců. Celkově je to skoro jako celý Jablonec, druhé největší město kraje. Bez (skutečné) střechy nad hlavou jsou tisíce lidí a z toho stovky dětí.

To jsou opravdu ukazatele, ze kterých mrazí a které zadělávají na pořádný problém. Hlupáci, kteří se je snaží bagatelizovat s patřičnou dávkou českého rasismu, tradičně nevidí dál než přes vlastní nákupní košík. Jenomže rostoucí chudoba je jako obří vodní vír, antická nestvůra Charybda, která nakonec pohltí a zničí vše.

To, že s bydlením jsou čím dál větší problémy, pociťuje již i mladá generace. Kdysi vysmívané panelákové byty jejich rodičů jsou pro ni dnes nedostižným snem a mladé rodiny jsou vydány na pospas „trhu“, což znamená de facto nenažranosti spekulantů a developerů. Buď odevzdávej stále větší část výplaty za nájemné nebo se nadosmrti upiš bance (pokud Ti vůbec půjčí). Stačí se podívat na ceny bytů v Liberci.

Tak jako v celé zemi i v Liberci existuje na druhé straně de facto nezdaněná úzká vrstva lidí, která k majetku přišla skrze pochybné privatizace nebo veřejné zakázky od zkorumpovaných politiků. Ta neví, co s penězi, a investuje do předražené výstavby, na kterou málokdo dosáhne. Sen Václava Klause z 90. let o bohaté elitě se naplnil. Avšak pro většinu bohužel.

Vedle toho ovšem roste hněv a ten málokdy plodí zdravé ovoce. Kdo si někdy vyjede za hranice města, je možná překvapený, jak je každá sebemenší vesnička doslova oblepena letáky a plakáty fašizujících nebo otevřeně fašistických stran, bláznů hlásající ty nejneuvěřitelnější konspirační teorie, kterým by se ještě před pár lety většina lidí smála u pátečního piva. Dnes sbírají hlasy po celé zemi, i u nás na severu.

Problém s chudobou dávno není problémem vyloučených lokalit a úzké vrstvy etnických minorit. Je to problém, který se jednou začne týkat i těch, které to dnes ani nenapadne.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;