Začíná léto a doba dovolených, která se, naštěstí, nevyhýbá ani naší redakci. Nicméně volno si ale neberou i některé nápady politiků, jak co nejlépe zacvičit s místní veřejnou kasou. Idea desetiletého pronájmu prostor pro úředníky kvůli rekonstrukci na třicet týdnů, je ukázková liberecká klasika.

Posledních třicet let se v Čechách říká, že veřejný sektor není dobrý hospodář. Říká to zejména pravicová část politického spektra, která zde, v době polistopadové, ideologicky jasně dominuje. Odhlédněme od obecné problematičnosti i ne úplné pravdivosti takového tvrzení. V Liberci to ale, zdá se, platí do puntíku.

A předvádí to zejména zdejší suverénně vládnoucí pravicoví Starostové pro Liberecký kraj. V posledních dnech přišli s tím, že město bude potřebovat zhruba tisíc metrů náhradních prostor, aby mělo kam dát své úředníky v době, kdy se bude rekonstruovat Uran. Ok, řekl by si každý, jedná se o nějakých 8 měsíců, najít provizorní řešení bude potřeba.

Jenže ono to "provizorní řešení" nebude v Liberci jen tak provizorní. Primátor suverénně do kamer tvrdí, že se městu vyplatí, aby si pronajalo prostory až na deset let. Deset let! Kvůli osmi měsícům. Chápete to? No stačí se podívat pozorněji a pochopíte.

Jednu nabídku tu předkládá Syner, který si financování svého S tower v centru města dlouhé a tučné roky řešil na úkor státu, když mu pronajímal prostory pro Úřad práce. Tahle smlouva se státem smrděla na sto honů, ale je to jiný příběh. Nyní by pro město asi skutečně bylo pochopitelné - ano, čtete správně na našem webu - kdyby si od Syneru tyto zavedené prostory, kde roky sídlil Úřad práce, pronajalo. Ovšem za normální cenu a na těch osm měsíců, potažmo třeba rok (ono stěhování desítek úředníků není, jako když se stěhuje garsonka).

Jenže: na radnici se šušká, že ještě větší tlačenka z vedoucích postů Starostů je na to, aby úředníci sídlili ve Foru Liberec, tedy v Tescu. Prostě v obchoďáku, mezi regály a krámy, vedla kina a popcornu. Což je představa daleko bizarnější než ten samotná S Tower. Důstojnost celého úřadu i uživatelská přívětivost pro občany by se rapidně snížila, to je celkem bez debat. Ale hlavně: ne na 8 měsíců nebo rok, ale na deset let.

Tohle je nápad tak absurdní, ze kterého kouká tak jasná snaha vyvést do soukromého prostoru městské peníze, až to bije do obočí. Ale: kdo že je šéf Fora? Člen Starostů a jejich zastupitel ve Vratislavicích nad Nisou. A nezapomínejme, že volby jsou každý rok a co stojí peněz.

Absurdní kolečko se tak uzavírá, ale najednou, při vědomí všech souvislostí, už nevypadá tak absurdně, že? Srovnejte to pak, prosím, s tím, až město bude tvrdit, že na něco nemá peníze. Třeba na takové věci jako na kulturu, ekologii, místní spolky, veřejný prostor... 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;