„Vždyť je to taková blbost, pár prkýnek a strom.. Za chvíli to bude stejně plný odpadků,“ říkal mi kamarád, když jsem s ním stál před upraveným květníkem na 5. květnu. „Blbej seš akorát Ty, nenadávals sám ještě před pár tejdnama, jakej tam je humus?, “ musel jsem mu říct jako odpověď , kterou nemohl popřít.

Ano, je to drobnost. Ale pro lidi, co ve městě bydlí, se právě i z takových drobností skládá jejich domov a je opravdu rozdíl, jestli žijí u křoví plného krys, střepů a výkalů než u pěkného místa, kde se můžou posadit a třeba si o pokecat se sousedy a přáteli. To, co vypadá jako „blbost“ je ve skutečnosti daleko víc než sebekrásnější vzdušné zámky. A to je v Liberci za poslední tři roky docela problém.

Pro současné vedení města ze Starostů, ANO a ODS se pomalu, ale jistě vkrádá označení Obrázková koalice. Pokud tomu minulému vedení všichni v jednotném útoku, spolu s médii Syneru, vyčítali, že za 4 roky postavili akorát Lesní koupaliště, současné dámy a pánové na radnici zatím umí ukazovat jen obrázky a pěkné vizualizace. 

Ty pro ně připravuje Kancelář architektury města (KAM) a dělá to dobře. Ostatně připravovat návrhy veřejných staveb, urbanistického řešení města, organizovat veřejné soutěže a vybírat nejlepší řešení, je jejich práce. A tu zvládají na výbornou. Je ale pak prací politiků, aby tohle všechno realizovali. Sehnali na to peníze, dotáhli vše do konce. A tady je nastává průšvih.

Nebudeme si v Liberci nalhávat, že tady už žádné zákulisní rozhodování nehraje roli a že poslední slovo nemají velké stavební firmy, které si místní politiky vodí, nejen po benzínových pumpách, jak ukazuje příklad hejtmana Martina Půty.

 Navíc to, že vedení města (čest výjimkám) je v roli poslušného pejska, který čeká na páníčkovy příkazy z kraje, Liberci taky nepomáhá. Tahle proklamovaná „spolupráce“ kraje a města už stála Liberec autobusák, náplavku, chytré řešení automobilové dopravy v centru a mnoho dalšího.

Jak je vidět z podobných drobných staveb, jako je ten květník na 5. květnu (ale i další záležitosti), nebylo by od věci, kdyby se KAMu dal větší prostor. Rozhodně by to mohlo dopadnout lépe, než, co předvádí politické vedení, které spoustu z toho akorát zazdí. Třeba by pak lidé přestali mrmlat i nad dobrými věcmi. Jako ten můj známý…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;