Bazén bude stát dvakrát více než před pěti lety. Nový parkovací dům u krajského úřadu (ano ten, co stojí vedle dvou poloprázdných), dokonce třikrát. Zdůvodnění odpovědných politiků? Nic. Jen poslušné, hlasovací ticho.

Pokud člověk sleduje velké stavební projekty, které se za poslední roky realizují nebo chystají realizovat na úrovni Libereckého kraje či města Liberce, musí mít nepříjemný pocit déjà vu. Je to už vlastně celá série velkých stavebních zakázek, kde skokově, o desítky až stovky procent rostou jejich ceny, nikdo nevysvětlí proč, a kývající většina (až na pár opozičníků) vše bez vysvětlení a poslušně odsouhlasí.

Podnikatelský inkubátor – na sílu hejtmanem prosazovaný projekt za téměř půl miliardy korun, který se prodražil o nějakých 60 milionů korun a málokdo zná dodnes jeho účel. Krom tedy šéfů zdejších známých stavebních firem, pro které to byla zakázka jako řemen.

Parkovací dům u krajského úřadu – nejdražší parkování široko daleko, několikrát dražší než jinde, jehož cena vyletěla za poslední necelé 4 roky více jak třikrát. Opět bonbonek pro úzký okruh stavebních společností a bude moc zajímavé sledovat, kdo zakázku získá.

A dnes bazén v Liberci – ještě loni se primátor vyloženě vytahoval, jak jej postaví za nějakých 400 milionů a jak to bude dvakrát levnější, než jak chtěli jeho předchůdci (přitom původní projekt byl na 350 milionů, předvolební snahu prodat se jeho podivného předchůdce nešlo brát vážně). Realita dnes: 700 milionů. Zatím.

Co mají společné? To ticho. Ticho, kterým se nekomentuje (a hlavně nezdůvodňuje) takhle obrovské navyšování veřejných prostředků. S výjimkou opozice, která je ale tak slabá, že neprosadí nic. Aspoň je ale někdy slyšet. Na rozdíl od mlčící většiny poslušně zvedající ruce jako papíroví panáci na provázku. Nebo spíš jako ozubená kolečka dobře promazaného stroje, co nenadělá moc hluku.

Takové poslušné ticho tu ale už jednou bylo. A to první dvě polistopadové dekády, kdy zde bez jakýchkoliv skrupulí vládla jedna stavební firma. A Liberec to bolí dodnes. Je ale otázka, co se změnilo…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;