Komunikace politiků aktuálně vládnoucích na městě i kraji vůči veřejnosti připomíná dnes už téměř klasický film z roku 1997 Vrtěti psem. Tak jako v onom snímku i v Liberci se záměrně tvoří falešná virtuální realita, hraje na city občanů, aby se tak skryly problémy či otázky podstatné a aktuální.

Ve zmíněné komedii Robert de Niro a Dustin Hoffman hrají dva spin doctory, kteří mají za úkol před prezidentskými volbami odvrátit pozornost veřejnosti od poklesků a průšvihů úřadujícího prezidenta USA a zajistit jeho znovuzvolení. Takže aby se zastřel fakt, že měl v Oválné pracovně Bílého domu sex s mladičkou skautkou, vymyslí se válečné tažení proti Albánii, respektive jejím údajným (a reálně neexistujícím) teroristům, včetně role zajatého amerického mariňáka, vlastence jak hrom.

Odhlédněme od toho, jak tato hořká komedie z roku 1997 až mrazivě přesně de facto popsala americké tažení za svobodou, demokracií a ropou v letech bezprostředně následujících.  Zajímavé je, že se principy spin doctoringu zde uvedené, dají krásně napasovat i na Liberec.

Starostové v Liberci vládnou už třetím rokem a jejich výsledek je méně než nula. Nepředvedli nic. Město Liberec a jeho reprezentace se staly vazaly hejtmana, který je nejvlivnější politickou silou na městě, ač ho tu nikdo nevolil. V závěsu za ním jdou stavební lobby, jejichž vliv je na hejtmana tak silný, že pro něj chce státní zástupce 5 let za mřížemi.

Pokud něco, tak dotahují projekty po svých předchůdcích, ale nikoliv zřídka je dokáží i potopit. Proto méně než nula. To je třeba případ nového sběrného dvora nebo autobusového terminálu, kde jej poslušně předali svému stranickému vůdci na kraji – hejtmanovi, ten jej ale nezvládl, dotace 160 milionů propadla a Liberci zbyly shnilé stavební buňky.

Jenže jak zakrýt vlastní neschopnost, potažmo vliv stavebních firem? Odpověď není těžká. Jestli něco Starostům jde, tak zaplatit si z veřejných prostředků pořádný marketing. Ten už lidem (z jejich vlastních kapes) vysvětlí, jak je vše v pořádku, usilovně se maká a přijdou už jen světlé zítřky. Všechno spolu zvládneme! Přesně jako ve Vrtěti psem.

Český volič není moc přemýšlivý tvor a kolikrát stačí málo. V tomto případě předhodit pár hezkých obrázků a vizualizací. Pamatujete, co jich už bylo? Lanovka, Tržní náměstí, Papírák, náplavka... A nyní bazén nebo například,  jak za nějakých 12, 15, 20 let může vypadat jiný, lepší, větší, krásnější autobusový terminál. Že nikdo neví, kde na něj vzít, kdo ho vlastně má stavět nebo jestli to vůbec bude možné? Nevadí, stačí přeci na Facebooku zamávat: „Hele vobrázek!“

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;