Liberec má několik primátů. A není tím myšleno zástupce živočišné říše. Bohužel. Jako jediné krajské město nemá noční spoje. A mít nebude – podle vedení Liberce je to přítěž akorát tak pro opilce. Liberec je také pravděpodobně jediné město, které svým občanům hned z několika čtvrtí není schopno zajistit v 21. století něco tak zásadního jako voda.

Přesvědčit se o tom mohl každý, kdo sledoval včerejší jednání zastupitelstva v Liberci. Protože jsou krajské volby za dveřmi, úplně zásadní věci, které by například zahýbaly na roky s městským rozpočtem, tam k vidění a slyšení nebyly, ale přeci.

Hned na začátku to dostalo vedení Liberce pod koalicí Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS pěkně „sežrat“ od obyvatel Ruprechtic a Kateřinek. Občané města, kteří bydlí v těchto čtvrtích na svazích žulových Jizerek, mají roky problém s vodou. Město jim od roku 2003 (!) slibuje nápravu. Roky jsou pořád sušší a sušší, ale  ze strany města se také nic a nic neděje.

Před dvěma lety sliboval primátor Jaroslav Zámečník, jak vše vyřídí a situace je pořád stejná, podle jeho náměstka Jiřího Šolce vodojem (jednou) bude a vůbec: ti před námi to také nevyřešili, tak co.

Celkem po právu připomínala opozice ze Změny a LOL, že když je město takový chudák, že nemůže Ruprechtičákům a lidem z Kateřinek zajistit, aby se měli čeho napít a v čem se vykoupat, je s podivem nakolik se může koalice Starostů, ANO a ODS přetrhnout, kdykoliv si v Syneru lusknou, že potřebují z městské kasy pěkných pár milionů.

Tu na to, aby v aréně manažerům ze Syner Group neklesly platy, tu aby se lidé dostali pohodlněji a ve větším počtu do arény na hokej. Deset milionů do arény tam, 16 milionů na podchod k aréně tamhle. No přeci v S tower nebudou nést podnikatelská rizika na vlastních bedrech, to bychom nebyli v Liberci, že… A nějaká voda v Ruprechticích. To počká..

V podobném duchu se nesla i debata kolem nočních spojů. Liberec je jediné krajské město, které je nemá. Proč? Slušní Starostové a TOP 09 má odpověď: stejně tím jezdí jen opilci! Sice to není pravda a každý, kdo byl někdy v centru po 23 hodině večerní, to ví… Ale mohla by být!

Jenomže vedení města, jak vypadlo z náměstka Šolce po interpelacích Ondřeje Petrovského ze Změny, ani nemá data, kolik lidí nočními spoji jezdilo a kolik jich to potřebuje. Navíc to stojí prý 2 miliony korun (zajímavé, že předloni to byl jen milion) ročně a musí se šetřit.

Šetřit, ale z veřejného, umí i ve firmě TMR slovenského oligarchy Igora Rattaje, která má za hubičku pronajatý Ještěd. Město jí slevilo na nájemném (to činí cca 4 miliony ročně) a ještě jí dá, skrze náměstka Ivana Langra ze Starostů, pro stát dobrozdání, aby si zažádala o polovinu nájemného zpět, protože řádí Covid-19.

Že Rattajova TMR ve svém zdůvodnění lhala, jak ukázal Jindřich Felcman ze Změny? Ano, lhala. Ale jen trochu! To zase ví ambiciózní zastupitel Starostů a nový předseda akademického senátu TUL, skaut Jan Berki.

Takže ani před krajskými volbami se nic nemění. Liberec není město pro obyčejné lidi a socky, to ale neznamená, že na radnici nemají sociální cítění. Nedopustí, aby kvůli koronaviru neměli u Rattajů a v Syneru co žrát!

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;