Dnes to bude trochu osobní. A to díky Facebooku. Ten má, jak jeho uživatelé vědí, nastavenou funkci, která Vám připomíná fotky, které jste na něj dávali před lety nebo v nich byli označeni. Jedna taková na mě vybafla před pár dny. A jak pěkně zapadla do dnešních kauz, které hýbou Libereckým krajem…

Bylo září 2014. V Liberci bylo před volbami a na kraji se řešila desetiletá dopravní zakázka za 4 miliardy korun. Tehdy nově založené Krajské protikorupční pracoviště ukazovalo, jak jsou kritéria výběrového řízení nastavena tak, aby se vítězem stala společnost BusLine podnikatele Jiřího Vařila.

V jedné facebookové diskusi na profilu hejtmana Libereckého kraje Martina Půty jsem si dovolil, zcela slušně, připomenout vazby Jiřího Vařila na liberecké politiky, a to včetně Starostů pro Liberecký kraj, například starosty Chlouby nebo tehdejšího Půtova náměstka pro dopravu Mastníka. Hejtmanova reakce byla tato:

Pak bylo v roce 2014 po volbách a hejtman neváhal rozbít koalici se Změnou, která jako jediná podobně zakázku ušitou pro BusLine kritizovala. Její bývalá náměstkyně Zuzana Kocumová byla odvolána, protože odmítala před hejtmanem ohnout záda a dělat, že nevidí a neslyší.

Střih. Je rok 2020. Blíží se volby do kraje. Pan hejtman Půta už není kamarád s panem podnikatelem Vařilem a v médiích ze sebe dělá bojovníka s dopravní mafií. Mezi tu počítá i své bývalé nejbližší kolegy ze Starostů, mimo jiné i toho bývalého radního Mastníka…

Ne, není to o osobním zadostiučinění, kdy si člověk pom letech může říct: já jsem to říkal. Jde o to, že nejí radno věřit politikům jako je liberecký hejtman jejich proklamace a pózy. Dnes je sice v kraji veřejný dopravce, což je správné, ale je daleko nejdražší, hejtman si do jeho vedení zase obsazuje své poslušné kamarády a je zcela na místě sledovat, zda se veřejná doprava za Starostů nebude tunelovat stejně, jako se tunelovala – taky za Starostů. Jen asi do jiných kapes, byť některé zůstávají evidentně stejné.

Protože jak víme: Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;