Kdo čekal, že se k avizovanému sedmému září rozsekne palčivý problém s družstevními byty v Liberci, nedočkal se. Včerejší zastupitelstvo ukázalo jediné: Starostové pro Liberecký kraj a jejich pověřenec (a jediný člen jednočlenné pracovní skupiny k bytům), radní Michal Hron situaci s byty, na které měli více jak dva měsíce, nedokázali vyřešit. Situace se de facto vrací do stavu před prázdninami.

O tom, že bude "jednočlenná pracovní skupina" v podobě Michala Hrona problém, byli přesvědčeni někteří zástupci družstevníků už v červnu, kdy se na tehdejším zastupitelstvu ustanovila. Nemýlila se. Michal Hron sice přišel s řešením - tedy výší doplatku vyjádřenou 550 Kč za metr a dalším prodloužením doby, po kterou by družstevníci se svými byty nemohli nakládat, ale sklidl absolutní nesouhlas od zástupců i členů družstev. Dohodu tedy s nimi nedokázal najít ani v nejmenším.

Takovou menší "předvolební kudlu do zad" vrazil radnímu Hronovi již ráno hejtman Martin Půta a s jemu zcela poslušn´ý primátor Jaroslav Zámečník. Před mediální kamery přispěchali s řešením, že prý vše vyřeší legislativní návrh od kraje. Mohl by, ale bude to bůhví kdy a vůbec celá akce působí jako další hejtmanovo PR, které se snaží žehlit nepopulární a neúčinné kroky jeho stranického kolegy Michala Hrona. Svým vlastním návrhem přitom hejtman i primátor vlastně strvrdili, že Michal Hron svou roli nezvládl.

Starostům se prostě plán, jak se dostat k penězům družstevníků, nedaří a výsledkem je větší chaos. Válcuje je nejen opozice a samotní lidé z družstev, kteří je často usvědčují z toho, že neříkají tak úplně pravdu (jako nepříklad hejtman Půta, který tvrdí, že za všechno zase může stát, byť tomu tak evidentně není - na státní straně není nejmenší problém smlouvy dodržet a lidem byty přepsat), ale i vlastní kolaiční partneři.

Hvězdnou hodinu prožívá radní z ODS Petr Židek, který si své kolegy ze Starostů doslova maže na chleba a jeho návrh na řešení sklízí podporu družstevníků a dokonce i opozice, se kterou si jindy ODS nemůže přijít na jméno. Židek bude také šéfem nové pracovní (a skutečné ) skupiny, která snad má najít řešení.

Hodinová a úmorná jednání včerejšího zastupitelstva tak měli jediný výsledek. Konečně byla složena opravdová pracovní skupina. Snad za účasti opozice i samotných družstevníků. Pěkné, ale jak poznamenali samotní zástupci dnes ohrožených vlastníků bytů: proč to nešlo již před prázdninami? 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;