Hora, která se tyčí nad Libercem, je pro jeho obyvatele symbolem domova a srdeční záležitostí. I proto jsou hákliví na necitlivé nakládání s ní. A v tyto dny, kdy byla vydána slovenskému predátorovi, zcela právem. Je to ostuda městské i krajské politické reprezentace.

V minulosti jej obyvatelé Liberce a okolí nazývali Dědem Ještědem. Rodinný nádech takového označení pro horu jasně vyjadřuje citový vztah, který měli Němci i Češi k majestátnímu kopci, který se stal symbolem celého města i regionu.

Po válce se tento vztah ještě umocnil díky geniálnímu architektonickému dílu Karla Hubáčka, jehož televizní vysílač a hotel je po právu na piedestalu moderní české i světové architektury. Horu nad městem, dokreslenou pro svou jednoduchost a čistotu úchvatnou stavbou má prostě pod kůží zažitý každý Liberečák od dětství až do smrti.

O to smutnější a ostudnější je osud hory i vysílače v novém, respektive již 30let starém režimu. Jeho privatizace mu dala v lecčem na frak. Rekonstrukci vysílače slibují všichni politici už nejméně dvacet let. Nejnověji hejtman Martin Půta, který o ní mluví osm let, vždycky před volbami, samozřejmě.

Lyžařský areál pak byl dán v plen slovenským dravcům, kteří již roky v Tatrách všem ukazují, že se ve své honbě za zisky nezastaví ani před přírodou, ani před dostupností lyžování pro širší vrstvy. V Tatrách si počínají jako buldozer, který jede, drtí, vyvrací a odsouvá stranou stromy i lidi, kteří nemají tisíce denně, které by v jejich areálech mohli utratit.

Liberecká politická reprezentace, čest výjimkám, známá svou prodejností a neochotou i neumětelstvím pracovat pro veřejné blaho, slovenskému oligarchovi poskytla v plen i liberecký Ještěd. Za podmínek, jako vždy velmi výhodných až podezřelých.

To bylo řečí, jak již město a veřejná kasa nebude muset dávat do areálu na Ještědu ani korunu. Během roku a půl stihli slovenští podnikatelé skrze své lobbisty mezi politiky, kam patří jedna liberecká zastupitelka i hejtman sám, dostat přiklepnuto tu 15 milionů na můstky tu odpuštění části již tak směšného nájemného.

Teď se chystají kácet. Ve velkém a bez náhrady. Nehledě na to, co to udělá s ještědskými lesy, ohroženými suchem a jemu v patách jdoucím kůrovcem. A vedení kraje jim jde opět vstříc.  Zisk je zisk a koupit si zdejší provinční politiky se evidentně vyplatí.

Před sto lety tehdejší Liberečané udělali z Ještědu milované výletní místo. Před padesáti lety z něj tehdejší Liberečané díky Karlu Hubáčkovi udělali místo ještě milovanější až kultické. Co z něj udělají dnešní Liberečané? Přírodně vydrancovaný lunapark pro horních pár tisíc, ze kterého budou mít sotva pár drobných shozených ze stolu.

A to ještě jen v případě, že si slovenský podnikavec nesbalí fidlátka, jak vyhrožuje, když chce další peníze z kapes těch samých Liberečáků…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;