Liberec má za sebou další týden, kdy se u soudu projednávala zatím největší korupční kauza regionu. Asi aktuálně nejzajímavější zpráva ze soudní síně je ta, že hejtman Martin Půta, který se tak rád prezentuje jako vzor morálky a slušnosti a neváhá nepodloženě osočovat druhé z nedemokratických praktik, sám shání kompromitující špínu na úředníky a koaliční partnery.

Není to tak dlouho a vlastně je to stále kolorit, že si pan hejtman a jeho Strážci okresní a krajské morálky rádi plivnou na své kritiky. A tak se naší organizaci a našemu webu, který slepě nekopíruje pohádky a výmluvy politiků, dostalo označení soukromé tajné policie, udavačů a bůhví čeho nebo dokonce nevkusného – a vpravdě buranského - srovnání s teroristickým aparátem totalit 20. století, s Gestapem a StB.

Kolovaly a kolují historky, jak si na každého vedeme složky a podobné špinavé nesmysly a jedovaté lži, které nikdy nikdo nedokázal, zvlášť poté, co k tomu byl vyzván. Pak většinou následovalo slušné a transparentní mlčení a odvážný útěk z diskuse, popřípadě blokace. Nicméně klevety, pomluvy a drby se šířily a šíří dál.

Za těmito trapnými exhibicemi stál často většinou hejtman Půta a jeho věrní ze Starostů pro Liberecký kraj, vynikal zde například senátor Michael Canov, který často plní roli stranického hulváta a baviče, ale byli i jíní. Sekunduje jim v tom samozřejmě "novinářská" odnož Syneru, který má v ODS a Starostech svoje tradiční koně. Jenomže ouvej. Boží mlýny melou a pravda se leckdy pomalu ale přeci jen dostane napovrch, ač to přeci jen nějakou dobu trvá.

U soudu tento týden pro mnohé překvapivě vystoupil i dnes již bývalý příslušník BIS, který do protokolu i před soudem potvrdil, že skrze Půtova soukromého špicla a bývalé soukromé očko Jaromíra Dolanského získával na nepohodlné úředníky a dokonce i koaliční partnery kompromitující materiály a všemožnou špínu, co by mohla neslušnějšímu panu hejtmanovi posloužit v tažení za vlastní kariérou a prostředky.

 Jediná tajná politická rozvědka, která kdy v Liberci tedy kdy operovala, byla Půtova tajná policie – Půtapo. 

 To, že hejtman na někoho chtěl „vykopal kompro“ u soudu jasně zaznělo, byť se to jeho obhájce snažil ředit jako víno vodou. Z trestně právního hlediska pak státní zástupce vidí, že za tyto služby nechtěl pan hejtman Půta platit sám, ale požadoval jejich vyřízení po Metrostavu. A to obžaloba kvalifikuje jako formu dožadování se úplatku.

Martin Půta samozřejmě dělá, že o ničem nevěděl a neví, opentluje se citáty Masaryka, bojuje za demokracii…ale nelze mu věřit a nejen proto, že v kauze již několikrát sám prokazatelně lhal. Jak dokážeme příští týden, okolnosti, že Půta sbírá kompromitující materiály na své politické rivaly, partnery i úředníky, byly známé i jeho přátelům z Metrostavu a dalších firem, které jsou dnes spolu s ním obžalované. Bude to ještě legrace. Smutná.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;