„Quod licet Iovi, non licet bovi“, tedy co je povoleno Iovovi, není povoleno volovi, říkali staří latiníci, ale jak je z chování hejtmana Martina Půty vidět, platí to i dnes pod Ještědem.

Ještě k podivnému odstoupení krajského náměstka pro dopravu a veřejné zakázky Marka Pietera. Že se hejtman Martin Půta u voličů snaží dělat voly s tvrzením, jak za všechno může Peiterova nemoc, je nad slunce jasné a podobné manipulace a nepravdy nejsou u nejslušnějšího hejtmana v okolním vesmíru neobvyklé.

V Mladé frontě vyšla tento týden dobrá analýza podivného Pieterova odcházení a její autor, redaktor Tomáš Lánský správně připomíná hejtmanovy narážky na Pietera z prosince loňského roku, kde hejtman říká, že není možné, aby lidé BusLine měli informace z jednání rady bezprostředně po jejím skončení.

Hejtman tak evidentně narážel na to, že Marek Pieter má nadstandardní vztahy s lidmi kolem firmy, která se stala jménem pro kontroverzní v autobusové dopravě. Ačkoliv je to principiálně správné odsouzení takových styků, zrovna od Martina Půty to zní pokrytecky jako hrom. A to minimálně ze dvou důvodů.

Prvně to byl sám Půta, který spolupráci s BusLine ještě nedávno tvrdě prosazoval. Jenom dne spoléhá na krátkou paměť voličovu. Není ale od věci připomenout, jakým způsobem kvůli kritice provázanosti BusLine a vedení Libereckého kraje útočil spolu se svým tehdejším radním pro dopravu Vladimírem Mastníkem (od kterého nyní taky dává ruce pryč) na náš web a organizaci. Jsou to ani ne tři roky…

Byl to také Martin Půta, kdo neváhal rozbít koalici se Změnou, když její tehdejší náměstkyně Zuzana Kocumová tvrdě chobotnici kolem BusLine a krajských politiků kritizovala. V roce 2014 se musela poroučet. Tehdy byl hejtman s BusLine, se kterou se dnes nenávidí až za hrob. Ale rovněž od klasiků již víme, že největší nenávist často pochází z bývalé lásky…

Dalším důvodem je dnes Půtou kritizované vynášení informací. Když mu to vadí u Pietera, měl by si vzpomenout, že sám stojí před soudem za to, že měl Metrostavu pomoci vyvádět desítky milionů na cinklý projekt.  

A z odposlechů je naprosto zřejmé, že to byl právě hejtman, který ihned po jednání ROP Severovýchod volal, jako poslušný a snaživý podřízený, šéfům Metrostavu, aby jim hned jako na raportu hlásil, co zase dělal „ten debil Korytář“ a radil jim, kdo má přijít za projekt lobovat, aby oblbnul ostatní hejtmany a členy ROP Severovýchod a peníze se tak mohly uvolnit.

Inu, co je dnes vyčítáno náměstkovi, u hejtmana nevadí. Quod licet Iovi, non licet bovi…

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;