Týden pod Ještědem: důležitost historické gramotnosti, zlobbovaní senátoři a bourání bazénu

Pro někoho to možná není tak zajímavá zpráva, ale velký díky patří badatelům ze Severočeského muzea, zejména Ivanu Rousovi, kteří odkrývají dosud málo známé kapitoly z dějin Liberce. Systém koncentračních táborů, který tu fungoval, není jen historickou kuriozitou. Zároveň je varovným mementem, kam až může dojít dnes znovu tak populární – protože nejlacinější – rozdmýchávání strachu a nenávisti za účelem zisku politických bodů.

Snad se v budoucnu najde dost osvícená a dnes i odvážná politická reprezentace města, která se postará o důstojnou připomínku obětí nacistického teroru, ať již šlo o těch sedm romských kluků, co se narodili pod v lágru pod Královým hájem nebo všech dalších. Fašismus, se kterým si nemálo českých politiků v současnosti znovu zahrává, je totiž iracionální bestie, jejíž hlavní hnací silou je násilí a v posledku je jedno, vůči komu se obrátí.

Uplynul jeden rok od doby, kdy se majitelé billboardů měli postarat o jejich odstranění od českých silnic a dálnic, s tím, že na to měli celých pět let od roku 2012. A stejnou dobu se českému státu, jeho zákonům a vlastně všem jeho neprivilegovaným obyvatelům smějí do obličeje.

Co je na tom nejšílenější, že se stále najde skupinka zlobbovaných senátorů, kteří se jim v tomto snaží svou ústavní stížností pomoci. Bohužel je mezi nimi i Michael Canov, který kumuluje funkce chrastavského starosty, krajského zastupitele a senátora z Liberec. Zákonodárce, který pomáhá pár vybraným podnikatelům vysmívat se českým zákonům. I tak lze na iniciativu senátorů kolem Michaela Canova nahlížet. Škoda, že za dva roky neudělal alespoň půlku z toho, čím pomáhá svým bývalým soukmenovcům z ODS, kteří ty billboardy také vlastní, také něco pro Liberec a jeho občany. Nebo vlastně vůbec něco…

Jinak poměrně poklidný týden rozčísla zpráva o nápadu hnutí ANO zbourat liberecký bazén, což je zatím asi nejpodivnější předvolební výkřik, který v Liberci zazněl. Naštěstí i premiér Andrej Babiš, který svoje hnutí svírá železnou rukou, označil tento nápad za „ptákovinu“. Ona ta ptákovina docela je, zvlášť když se vezme v potaz, že zhruba před šesti lety se u stávajícího bazénu otevírala nová, nikoliv zrovna levná přístavba, kterou stavěl Syner.

Na jednu stranu se argumentům Anařů nelze divit. Částka 650ti milionů, kterou zveřejnil primátor Tibor Batthyány (rovněž zvolen za ANO, ale posléze z něj vyhozen), je opravdu zřejmě hodně nadsazená a spíš dává tušit, že si končící primátor chce naklonit stavařskou lobby. Ale přijít s nápadem zbourat bazén i jeho pár let novou přístavbu na Tržním náměstí, je tak trochu mimo mísu.

Ať to s bazénem dopadne tak jako tak, radost můžou mít stavební firmy, pro které to bude zajímavá zakázka. Jen doufejme, že nápad, aby fungl nový bazén stál v areálu arény, kterou za otřesných podmínek pro město spravuje práv ě S group holding/Syner, neukazuje právě tímhle směrem…

Subscribe
Upozornit na
126 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou