Uběhl druhý krátký týden po pro leckoho dlouhém volnu. Liberec a jeho zalarmované obyvatele neděsila tekknoparty, ale všichni si užívali nebývale teplého a modrého jara. Slavil se i konec nejděsivější války, od které uběhlo sotva pár desítek let, ale přeci je už tolik zapomínaná.

V mediálním prostoru, tentokrát i libereckém, se opět diskutovalo, zda se má při výročí konce války vyvěšovat i vlajka bývalého Sovětského svazu. V Liberci třeba chyběla. Proti jejímu vyvěšování je již, v Českých zemích tolik typicky, většinou řada polistopadových disidentů a dnešních bojovníků s 30 let neexistujícím režimem. Tak jako tak, je to ostudné.

Rozhodně nejde o glorifikaci stalinského Sovětského svazu a jeho režimu, jak si dnešní odpůrci vyvěšování rudých vlajek myslí a ještě hlasitěji křičí. Na co by se ale nemělo zapomínat, jsou desítky tisíc  mužů a žen, kteří při zhruba dvouměsíčním akci na osvobození Československa položily své životy. Ty počty jsou známé: 140 tisíc Sovětů, 67 tisíc Rumunů, 12 tisíc Čechoslováků, zhruba 1200-1300 Poláků a Američanů.

Liberec osvobodily armády 1. ukrajinského frontu, proto by zde vlajka Sovětského svazu měla vlát mezi prvními, ostatní ovšem nevyjímaje. Že se tomu tak neděje, jde na vrub městu a svědčí o tom, jak si váží své historie i těch, co za něj padli. A že zrovna v německém Liberci většina lidí osvobozenecké sbory nevítala a dokonce se zde schylovalo k razantnímu odporu z řad fanatických nacistů, je dostatečně známé. Stejně jako, že ve válkách jako první umírají synové a dcery těch posledních.

Aktuální politickou scénu v Liberci pak rozčíslo jen společné prohlášení Změny pro Liberec, TOP 09, že by mohl primátor Tibor Batthyány (zvolen za ANO) konečně svolat mimořádné jednání zastupitelstva k situaci v dopravním podniku, které slíbil již více jak před čtrnácti dny a pořád nic.

Dopravní podnik  v současné době řídí jeho blízký kamarád, spolustraník a chráněnec Pavel Šulc, kterého přes protesty policie a státního zástupce soudce pustil z cely. Dokonce to vypadá, že to leckomu vyhovuje, protože Vařilova BusLine si kolem prstů omotala všechny politiky, nejen z ANO, ale i ODS, ČSSD, KSČM i Starostů pro Liberecký kraj.

Ať už Batthyány mimořádné zastupitelstvo svolá nebo ne, liberecká komedie, kdy z korupce obvinění můžou nadále řídit největší městské firmy, je již tak odehrána. Bohužel se to po z korupce obviněném řediteli nemocnice i hejtmanovi, který se své funkce rovněž drží jako klíště, byť už je i obžalován, stává takovým vypečeným libereckým nešvarem.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;