Jiří Zeronik

Média i místní sdružení ODS Liberec přinesla zprávu, že aktér nejnovější korupční aféry, Jiří Zeronik, dlouholetý člen liberecké ODS, někdejší zastupitel za tuto stranu v libereckém zastupitelstvu a oficiální poradce někdejšího náměstka Jiřího Kittnera Pavla Krenka (oba ODS), pozastavil svoje členství ve své mateřské straně.

Těžko říci, čeho tím chtěl dosáhnout, ale je tu několik otázek, které tento krok sám vyvolává.

Jiří Zeronik z liberecké ODS se měl, podle Policie ČR dopustit korupce, když přímo na půdě parlamentu spolu se svými společníky Josefem Šlechtou (s tím Zeronik podniká v několika firmách) a Milanem Hnilicou nabízel úplatek asistentovi poslance Věcí veřejných. Ten mu měl zajistit dotaci z veřejných prostředků, a to hned ve výši 250 milionů korun na vybudování soukromé vysoké školy. Zeronik byl zatčen přímo ve vrátnici Parlamentu ČR. Nebyla to ovšem jediná snaha Jiřího Zeronika, jakožto jednatele anonymní společnosti Iberus podnikat ve školství či získat veřejné dotace.

Nyní se Zeronik rozhodl své členství v liberecké ODS pozastavit, důvodem je prý – citujme z tiskové zprávy: „nepoškozovat Občanskou demokratickou stranu mediálními útoky, které jsou v současné době proti jeho osobě vedeny.“

Proč členství Zeronikovi nepozastavila sama liberecká ODS? Měla na to několik dní, kdy byla dostatečně o celém policejním obvinění, stejně jako celá liberecká i česká veřejnost, informována. Že by jí to bylo jedno? Nebo ještě jinak – místní vlivní z liberecké ODS přeci jen asi vědí, že Jiří Zeronik je pouhým pěšákem (a někdy i „mužem na špinavou práci“ v předvolebním boji) na cizí šachovnici.

Ostatně on sám o sobě mluví jako o pouhém "zaměstnanci". Kdo jej ale zaměstnává a vlastní tajemnou firmu Iberus, která obchoduje s městem (a vůbec ne vždy pro město výhodně) nebo sahá na veřejné dotace po stamilionech, prozradit nechce, ač je na to opakovaně dotazován. A ani jeho spolustraníky, ale popravdě i politiky z jiných stran (ČSSD, SOS/Liberec občanům...) to příliš nikdy příliš nezajímalo.

Ale hlavně: jaký to má dnes význam, když do všech politických funkcí (liberecký zastupitel, asistent náměstka primátora, tajemník městské akciovky Sportovní areál Ještěd..) i k politickým a jistě i k nemalé části svých podnikatelských kontaktů se Jiří Zeronik dostal právě skrze své angažmá v liberecké ODS? Že by se tak tím celá liberecká stranická buňka ODS tímto, trošku pozdním a prázdným gestem, měla očistit jako mávnutím čarovného proutku? To by muselo být za těch dvacet let pořádné mávnutí a pořádným prutem.

Nedávno byl odsouzen jiný politik ODS. Starosta Brna – Žabovřesk Aleš Kvapil dostal za korupci (šlo o „pouhý“ milion Kč - Zeronik a spol. jich měli chtít 250 a nabízet 15...) čtyři roky „natvrdo“ a vysokou pokutu, Nejvyšší státní zastupitelství ale v současné době pro něj a jeho společníka žádá daleko vyšší trest.

Na prokázání případné viny Jiřího Zeronika a jeho společníků má nyní čas policie, poté případně státní zastupitelství u soudu. Ale na samotném pouhém „zaměstnanci“ podivné anonymní firmy Iberus Jiřím Zeronikovi bude, zda si zvolí nést celý díl oné případné prokázané viny sám a nebo třeba ukáže i na své „zaměstnavatele“.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;