Některé věci a události mi mozek nebere. Vlastně, když se nad tím zamyslím, nejsou to některé, ale nebere mi většinu toho, co se na mě denně hrne. O něčem jsem už psal. Například, proč je v zimě zavřená silnice kolem Souše a lidé musí ujet osmdesát kilometrů místo dvaceti, když k uzávěrce nejsou žádné relevantní důvody.

Nebo jak je možné, že se exnáměstek hejtmana za školství Radek Cikl, který se ve funkci proslavil tím, že málem zlikvidoval umělecké sklářské obory a před koncem mandátu se nominoval na post ředitele průmyslovky, trůní na čtvrtém, tedy volitelném místě kandidátky ČSSD. (Mimochodem, proslýchá se, že současná náměstkyně hejtmana pro školství kráčí v jeho stopách a má dlouho před krajskými volbami místo ředitelky v zatím tajné střední škole posichrované.)

Další věc, kterou mi mozek například nebere je, že když přijde prezident do parlamentu, tak TOP 09 demonstrativně odchází, přičemž Miroslav Kalousek při tom uličnicky volá: pozdravujte Miloša! Korunu tomu dala jedna z nejkomičtějších postav dolní komory František Laudát, když pro nejmenovaný internetový portál uvedla: „Nechceme slyšet vystoupení Miloše Zemana, ani nechci říkat prezidenta, prostě vystoupení Zemana.“ Bože, jak hluboko může klesnout elementární slušnost!

S ubývajícím časem do krajských voleb se zřejmě budeme všichni divit čím dál tím víc. Kampaň ještě nezačala a už jsme slyšeli od dvou (pravděpodobně) hlavních kandidátů na post hejtmana Libereckého kraje zlé větičky, které dávají tušit, že bude hůř.

Titulek. Hejtman Martin Půta: Opět trefa vedle od bývalé elitní běžkyně (Parlamentní listy 2. 3. 2016) Myslím, že se není třeba o netrefě rozepisovat, titulek je celkem výmluvný. Jen bych si dovolil citovat kousek toho artiklu: „Pevně věřím, že díky aktivitě zastupitelů typu Zuzany Kocumové neskončíme v zemi, kde zítra již znamená včera. V zemi, kde úspěšní a elitní sportovci končívali v lepším případě v továrnách a v horším v pracovních táborech nebo ve vězení.“

Další titulek. Zuzana Kocumová o úhlavním soupeři: útočný a arogantní (MFDnes 8. 3. 2016). Také zde bych si dovolil odcitovat část text: „Hejtman na jakoukoliv kritiku nebo jen jiný názor reaguje až přehnaně útočně, většinou bez racionálních argumentů, zato víc na osobní rovině.“ 

Také tento citát nechám bez komentáře, i když mě svrbí jazyk. Nechci totiž psát o jejich vzájemné nevraživosti, ani o tom, kam a jak to bude eskalovat. Jádrem tohoto jejich sporu (témat bude samozřejmě přibývat) je tzv. porcování medvěda. Tak to nazývá opozice (rozuměj Změna, přestože v té krajské jsou i soudruzi z ODS a komunisti), pro ostatní to žádné porcování medvěda není. Já na to názor nemám, neb média neslouží k tomu, aby nás nezasvěcené informovala, ale k tomu, aby buď hlásala pravdu svých chlebodárců, nebo hnala politické soupeře proti sobě. Nejpravděpodobnější varianta ale je, že je to nezajímá. Kdybych však svůj názor mohl vyslovit, tak by to bylo jako ve známém vtipu o bačovi. Turista ťuká na okno a říká, bačo, někdo ti souloží manželku. Bača si říká, co je to za blbost, ale spí dál. Turista to dvakrát opakuje. Bačovi to nedá a vyjde ven. Mezi tím turista vleze do jeho postele a přitulí se k paní bačové. Její manžel kouká do okna a říká si: Jaj, zvonku to tak naozaj vyzerá.

Pro toho, kdo neví, o čem je řež (řeč). Kraj chtěl dát z medvěda – nemedvěda (celkem se rozděluje asi 280 milionů) šesti největším klubům 12,5 milionů korun. Vycházím ze zápisu 4. Zasedání Rady Libereckého kraje 1. března 2016, bod jednání 35: Vyhlášení podmínek pro poskytnutí dotací z Dotačního programu Významné kluby a reprezentace. Nejvíc z této částky, cirka tři miliony každému, měli dostat Bílí tygři (hokej) a fotbalisté FK Jablonec a Slovanu Liberec. Měli, jenže opoziční křik tomu zamezil. V našem případě to roli nehraje, myslím, že si ty peníze cestu k vybraným klubům nakonec stejně najdou.

Mě zajímá, proč to vůbec náměstkyně pro školství a sport Alena Losová předložila a Rada Libereckého kraje schválila. Bylo přeci dopředu jasné, že potom zastupitelé Změny skočí jako pes po kosti od šunky. Porcování medvěda jim bylo v minulosti trnem v oku a dokázali ho v předchozích volbách dobře zúročit. Ostatně Starostové proti němu před čtyřmi lety řvali jako tuři také. Ale včera není dnes. (Klídek, tohle přeci žádný medvěd není!).

Jediné vysvětlení, proč chtěl kraj přicmrndnout po třech milionech třem klubům, které mají rozpočet asi třicetkrát vyšší, bylo podle mne jen takové popíchnutí, i když bych si pro to uměl představit jadrnější výraz. Nejspíš to však bylo jen takové vypuštění první vlaštovky. Kdyby totiž prolétla soustředěnou palbou opozice, mohlo by jich vedení Libereckého kraje vypustit celé hejno.

Jan Šebelka

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;