Motto: Správce českého internetu CZ. NIC zablokoval předminulý týden 22 webů, které „se snaží oslabovat pozici České republiky v úsilí pomoct státu, který byl napaden ruskou agresí“, uvedl ředitel společnosti Ondřej Filip v České televizi.

V záplavě tisíců „zaručených zpráv“, které nám především Česká televize denně servíruje (i ve sportovním vysílání) kolem války na Ukrajině, poněkud zapadla informace o vypnutí dvaadvaceti webů, na nichž jejich provozovatelé a jejich spolupracovníci prezentují jiné názory, než je obecně tlačený jediný správný názor. Na válku, na Zelený úděl, na prezidenta Zemana, na Rusko, nebo na humanitární bombardování Svazové republiky Jugoslávie, na neziskové organizace, etc..

Z těch dvaadvaceti webů jsem pravidelně – nepravidelně sledoval asi pět a mohl bych odpřísáhnout, že v nich žádné dezinformace nebyly.

Jak to vím?

Je to jednoduché. Nebyly to zpravodajské weby, ale ná-zo-ro-vé, a názor, to ať se na mě pan Ondřej Filípek i celá naše vláda s BIS nezlobí, mohou být jen těžko dezinformační. Názory mohou být blbé, chytré, extrémní, pomýlené, vtipné, intelektuální, duchovní, filosofické, ale nikdy je nemůžeme považovat za dezinformace.
Dezinformace je podle Wikipedie, i podle Ministerstva vnitra České republiky, lživá, klamná, falešná informace, která má „za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti“.

Nemálo na tom. Nejvyšší „prokurátor“ vyhlásil, že ten, kdo bude schvalovat a obhajovat invazi Rusů do Ukrajiny, bude odsouzen až na tři roky vězení. Svět se opravdu posunul kus dál. Za schvalování atentátu na Heidricha byla úplně jiná pálka.

Vypnutí webů a nezákonné pohrůžky nejvyššího státního zástupce Sříže považuji za neslýchaný zásah do svobody slova a porušení hned prvního článku Listiny základních práv a svobod od roku 1989. Nechci být špatným prorokem, ale to není vše. Obávám se, že vláda už teď zneužívá válku na Ukrajině k tomu, aby likvidovala názory lidi, kteří nesdílejí šílenství kolem Zeleného údělu, kteří nesouhlasí s podněcováním jakékoliv války, s bouráním pomníků, kteří kašlou na jediné správně názory i na keci politiků.

Trochu tomu rozumím. Utahování šroubů se jí bude hodit. Válka skončí, hysterie kolem ní vyprchá a lidé se začnou ptát, jak je možné, že mají druhou nejdražší elektřinu na světě a dražší jídlo než v Německu. Protože, jak říká jeden z hasičů ve filmu Hoří má panenko: „Lidi nejsou hloupí!“

A když jsem u těch filmů. Kdybych mohl vládě radit, tak bych jí doporučil českou klasiku Vesničko má středisková a jednu slavnou hlášku z něj: „To neděláš dobře, Jaromíre, že strkáš ty vypálený sirky zpátky do krabičky.“

Jan Šebelka, novinář a spisovatel

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;