Uvolněná šedesátá léta byla inkubátorem z nějž vycházely svěží politické tendence, ale vyznačovala se i rozmachem ve sféře umělecké. Ještě před tím, než veškeré ideály skončily pod pásy tanků, byl v Liberci díky jedinečné rezonanci lidí z oblasti kultury a osvíceného vedení radnice odstartován projekt, který po kulturní stránce vyšvihl Liberec na úroveň světových metropolí.

Odvážná výstava nespoutaného umění ve veřejném prostoru s lakonickým názvem Socha a město, byla zahájena v červenci roku 1969. Po Liberci bylo rozeseto 46 skulptur a plastik. V plejádě umělců, jakými byli Olbram Zoubek, Vratislav Karel Novák, Aleš Veselý a další, byla i Eva Kmentová, která předvedla svůj skoro až surrealistický objekt Brána snů. Dílo nalezlo své místo v kontrastu současné a staré architektury - mezi Lázněmi, Muzeem a pavilonem F LVT od architekta Miroslava Masáka. Sekundovala mu kineticky pojatá Motýlí křídla od Jiřího Nováka.

Letos, kdy si připomínáme padesát let od kultovní výstavy, se jedna půle Brány snů stala s největší pravděpodobností obětí vandalů. Mušlový vápenec při dopadu nevydržel a rozpadl se na několik kusů. V pondělí 7. ledna, byla událost nahlášena policii a nyní se šetří.

Doufejme, že současné vedení města, které působí na rozdíl od svých výše zmíněných předchůdců ve snazší době, se postará o odbornou rekonstrukci tohoto výjimečného výtvarného počinu a k výročí padesáti let od výstavy Socha a město, se Brána snů stane symbolickým vstupem do sekvence "devítkových výročí", nad kterými bychom se měli v naší zrychlené současnosti alespoň na chvíli pozastavit a popřemýšlet nad odkazem našich předků, který je dodnes studnicí neotřelých ideálů i pro naší občas váhavou současnost.

Jindřich Gubiš, Spolek za estetiku veřejného prostoru

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;