doprava-Liberecký kraj- tendr-autobusy

Celkem třináct nabídek na provozování autobusové dopravy v příštím desetiletí obdrželi úředníci Libereckého kraje. V současné době provozuje dopravu v kraji devět firem, při čemž nejsilnější zastoupení má anonymní společnost Busline, která je dlouhodobě spojena se zástupci politických stran v Libereckém kraji. Zakázka byla původně vypsána na poslední chvíli, ještě za vlády ČSSD a KSČM, několik měsíců před volbami. Pro svou jednostrannou orientaci právě na Busline byla ale novým krajským vedením zrušena.

V současné době účtují soukromé firmy Libereckému kraji 31,50 Kč na kilometr autobusové dopravy. K dnešnímu dni přišlo na Liberecký kraj 13 nabídek, kde se ceny za kilometr pohybují od 25,74 Kč do 31,13 Kč. Podle zástupců kraje byly podmínky zakázky upraveny, termín jejího vypsání se tak desetkrát posouval. Dnes byl například snížen podíl subjektivního hodnocení z původních třiceti na deset procent. Zakázka má platit od prosince 2014 do prosince 2024.

Klíčovou zakázku za 4,074 miliardy korun může získat jediný uchazeč, nebo až tři, protože je rozdělena na tři regiony - Východ (Českolipsko), Západ (Jablonecko, Semilsko) a Sever (Liberecko). V Libereckém kraji je provozováno devíti dopravci 211 linek, plných 94 linek z tohoto počtu provozuje společnost Busline, která má záměrně utajovanou strukturu se sídlem na Kypru.

Zakázka na desetiletou dopravní obslužnost byla vypsána již těsně před volbami v roce 2012, kdy na kraji vládla ČSSD opírající se o KSČM. Zakázka byla ve své původní podobě zrušena, právě proto, že tehdejší opozice a následný vítěz voleb Starostové pro Liberecký kraj kritizovali zakázku pro to, že měla být jednostranně orientována právě na Busline.

Tato záměrně anonymní společnost již od svého začátku cíleně pěstuje dobré vztahy s politiky zejména z ČSSD a KSČM, ale i se zástupci ODS a politiky samotných Starostů pro Liberecký kraj. Dlouhodobě rovněž podporuje například hokejový tým Bílí tygři Liberec patřící nejvlivnější liberecké firmě Syner nebo jablonecký FK Baumit Miroslava Pelty. Již v minulosti rovněž vyhrávaly firmy z jejího prostředí podezřelým způsobem veřejné zakázky, jako například na dodávku nafty.

Na detailnější rozbor vazeb mezi libereckými (a krajskými) politiky a firmou Busline se můžete podívat ZDE.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;