Chládek a Tintěra

Policie v Pardubicích obvinila na konci minulého týdne osm lidí. Ve spolupráci s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou je viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Trestného jednání se měli obvinění dopustit během realizací první a druhé etapy obnovy historického hřebčína v Kladrubech nad Labem. Mezi obviněnými jsou vysocí manažeři stavební firmy Chládek a Tintěra, která v Liberci realizuje rekonstrukci městských lázní.

Podle mluvčího policejního Útvaru odhalování organizovaného zločinu byl zásah v hřebčíně součástí rozsáhlé akce na více místech republiky. Podle něj jde o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců.Policie byla v Kladrubech od pátečního rána, zaměstnanci museli podepsat závazek mlčenlivosti. Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová jeho slova potvrdila. Sedm z osmi obviněných bylo ještě v pátek ihned vzato do vazby.

Podle regionálního redaktora ČT Vlastimila Weinera policie obvinila například Libora Josku, předsedu představenstva stavební skupiny Enteria. Mezi zatčenými jsou i další Joskovi kolegové z firmy Chládek a Tintěra Pardubice, která do skupiny také patří – jsou to generální ředitel firmy Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka. V policejní cele je i Simona Voňková, vedoucí hřebčína ve Slatiňanech.

Vloni hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

Firma Chládek a Tintěra získala také kritizovanou zakázku na revitalizaci městských lázní v Liberci. I ta je placena z fondů Evropské unie. Zakázku připravilo před volbami roku 2010 vedení města pod Jiřím Kittnerem a podíleli se na ní lidé z prostředí liberecké ODS a stavební společnosti Syner, která na ní pracovala jako subdodavatel, o čemž nemělo vedení Liberce ani potuchy.

Na možné předražení zakázky už varovně poukazovaly dva posudky (jeden od Transparency International a druhý od advokátní kanceláře Hany Marvanové), které si nechal vypracovat někdejší primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec). Zakázku nakonec odmítl podepsat a stálo ho to primátorské křeslo. Na lázně byly v minulosti vypracovány tři posudky, dva z nich tvrdily, že je zakázka účelově předražená v řádech desítek milionů korun, třetí naopak říká, že je cena v pořádku.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;