Chládek a Tintěra

Policie v Pardubicích obvinila na konci minulého týdne osm lidí. Ve spolupráci s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou je viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie. Trestného jednání se měli obvinění dopustit během realizací první a druhé etapy obnovy historického hřebčína v Kladrubech nad Labem. Mezi obviněnými jsou vysocí manažeři stavební firmy Chládek a Tintěra, která v Liberci realizuje rekonstrukci městských lázní.

Podle mluvčího policejního Útvaru odhalování organizovaného zločinu byl zásah v hřebčíně součástí rozsáhlé akce na více místech republiky. Podle něj jde o případ, kterým se útvar zabývá řadu měsíců.Policie byla v Kladrubech od pátečního rána, zaměstnanci museli podepsat závazek mlčenlivosti. Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová jeho slova potvrdila. Sedm z osmi obviněných bylo ještě v pátek ihned vzato do vazby.

Podle regionálního redaktora ČT Vlastimila Weinera policie obvinila například Libora Josku, předsedu představenstva stavební skupiny Enteria. Mezi zatčenými jsou i další Joskovi kolegové z firmy Chládek a Tintěra Pardubice, která do skupiny také patří – jsou to generální ředitel firmy Petr Pejcha a jeho náměstek Martin Havelka. V policejní cele je i Simona Voňková, vedoucí hřebčína ve Slatiňanech.

Vloni hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

Firma Chládek a Tintěra získala také kritizovanou zakázku na revitalizaci městských lázní v Liberci. I ta je placena z fondů Evropské unie. Zakázku připravilo před volbami roku 2010 vedení města pod Jiřím Kittnerem a podíleli se na ní lidé z prostředí liberecké ODS a stavební společnosti Syner, která na ní pracovala jako subdodavatel, o čemž nemělo vedení Liberce ani potuchy.

Na možné předražení zakázky už varovně poukazovaly dva posudky (jeden od Transparency International a druhý od advokátní kanceláře Hany Marvanové), které si nechal vypracovat někdejší primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec). Zakázku nakonec odmítl podepsat a stálo ho to primátorské křeslo. Na lázně byly v minulosti vypracovány tři posudky, dva z nich tvrdily, že je zakázka účelově předražená v řádech desítek milionů korun, třetí naopak říká, že je cena v pořádku.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;