LIberec-lázně-Syner-Korytář

I druhý posudek, který si nechala vypracovat Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod (ROP Severovýchod) dosvědčuje, že rekonstrukce městských lázní za zhruba 300 milionů korun je předražená o 15-20 procent. Zakázku připravilo před volbami vedení města pod Jiřím Kittnerem a podíleli se na ní lidé z prostředí liberecké ODS a stavební společnosti Syner, která na ní pracuje jako subdodavatel. Zakázku odmítl podepsat někdejší primátor Korytář a stálo ho to primátorské křeslo.

Rekonstrukce lázní - pro Liberec 50 milionů z městské kasy

Liberci bude pravděpodobně pokrácena dotace o zhruba 50 milionů a město bude muset zaplatit částku ze svého. Druhý posudek, který dokazuje předražení lázní, si nechala regionální rada vypracovat, protože první poukazoval na výrazně předražení a liberecká radnice se závěry auditora nesouhlasila. První expert uvedl, že při správně vedeném výběrovém řízení by cena neměla přesáhnout 278 milionů korun a při soutěži zaměřené "na dosažení rozumně úsporné ceny" by nepřekročila částku 250 milionů korun. Podle auditorů se v podkladech prolínala snaha o maximální možnou cenu.

Na vypracování zakázky se podíleli lidé z prostředí liberecké ODS, konkrétně její nynější předseda a liberecký zastupitel Tomáš Hampl, který na radnici přišel za Jiřího Kittnera z firmy Investorsko inženýrská (někdejší dceřiná společnost Syneru). Smlouvy k zakázkám poté na doporučení Tomáše Hampla vypracovávali advokáti spojení se Synerem. Samotná firma Syner se poté na zakázce podílela jako subdodavatel. Zakázku vyhrála společnost Chládek a Tintěra, že na stavbě figuruje i Syner se vedení města dozvědělo až z našeho webu, do té doby o tom nemělo ani tušení.

Rekonstrukce lázní a bazénu - důvod pro odvolání Korytáře

Nově zvolená reprezentace města v čele s Janem Korytářem (Změna pro Liberec) po volbách v roce 2010 zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, nový primátor Jan Korytář ale odmítl smlouvy podepsat. Argumentoval dvěma právními posudky a zprávou protikorupční organizace Transparency International, podle nichž jsou smlouvy pro město nevýhodné. Nové vedení města přesto nakonec smlouvy s vítězi podepsalo.

To vedlo nakonec ke konci povolební koalice na liberecké radnici, když někdejší partnaři Změny pro Liberec – ČSSD a Liberec občanům pomohli Korytáře a Změnu pro Liberec sesadit a utvořit velkou tichou opozičně-smluvní koalice s ODS.

Vedení města se chce proti rozhodnutí ROP Severovýchod odvolat, jelikož je v tíživé finanční situaci, když zdědilo prázdnou a zadluženou městskou kasu po vládách, které na radnici byly do roku 2010 a kde dominovala právě ODS.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;