Luděk Nečesaný

Luděk Nečesaný, kterého policie před necelým měsícem obvinila z korupčního jednání, rezignoval na post generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec. Nečesanému hrozí za úplatkářství až dvanáct let vězení, jeho ženě, která mu měla pomáhat prát špinavé peníze, potom osm let za mřížemi. Ve funkci by měl skončit k 1. září letošního roku. Kdo jej nahradí, není ještě jisté.

Podle vyjádření liberecké nemocnice nechce končící ředitel Nečesaný, aby jeho kauza poškozovala celé zdravotnické zařízení. Funkce předsedy představenstva by se měl vzdát v nejbližích dnech. Pozici generálního ředitele by měl opustit k prvnímu září. Jeho možným nástupce může být dosavadní lékařský ředitel nemocnice Richard Lukáš.

Nečesaný uvedl, že jeho obvinění s jeho prací v nemocnici nesouvisí, ale že nechce aby bylo zařízení vláčeno v médiích a že je jeho kauza používána v politické kampani. Jak neupřesnil.

Nečesaného obvinila koncem června protikorupční policie z přijímání úplatku na základě trestního oznámení, které na něj bylo anonymně podáno zhruba před dvěma lety. Spolu s ním policie obvinila i jeho ženu Šárku, která v roce 2009 založila poradenskou firmu Sarmed, do které od velkých firem dodávajích do nemocnic zařízení a materiál doputovalo během let na dvacet milionů korun. Za praní špinavých peněz jí hrozí až osm let.

Nečesanému vyjádřil po jeho obvinění podporu jeho manažerský tým i dozorčí rada a hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), aniž by Nečesaný dostatečně vysvětlil všechny okolnosti kolem svého obvinění a podezřelého podnikání jeho manželky. Později svou podporu částečně stáhla Změna pro Liberec, která setrvání Nečesaného podmínila tím, zda státní zástupce uzná jeho stížnost, kterou Nečesaný v reakci na své obvinění podal.

Luděk Nečesaný působil v liberecké nemocnici v pozici generálního ředitele dvakrát. Jednou v letech 2007-2011, kdy musel z politických důvodů odejít. Po změně krajské vlády se do vedení nemocnice vrátil, když vyhrál výběrové řízení.

Nečesaný, který v minulosti působil ve firmách dodávajících do nemocnic zařízení, je známý svými styky se zdejšími politiky i klientelistickým záklusním systémem. V roce 2010 se pokoušel za TOP 09 kandidovat na primátora, když byl podivným způsobem dosazen do čela kandidátky, kterou v reflexi na to radši vedení strany stáhlo z voleb. Více ZDE.

Kontroverze vyvolává i jeho angažmá v případě obhajoby jeho syna, který je žalován za to, že se měl dospustit pokusu o vraždu. Nečesaný i zde využíval politických kontaktů (přes svou bývalou kolegyni a dnes poslankyni za ANO Janu Pastuchovou) za pomoci bývalého státního zástupce Vlastimila Rampuly, který svou funkci musel opustit pro styky s politicko-podnikatelským zásvětím.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;