Luděk Nečesaný

AKTUALIZACE: DALŠÍ OBVINĚNOU JE SKUTEČNĚ NEČESANÉHO MANŽELKA ŠÁRKA Ve středu tohoto týdne zasahovala v Krajské nemocnici Liberec protikorupční policie. Zajistila dokumenty a sdělila obvinění řediteli Luďku Nečesanému z korupčního jednání a přijetí úplatku. Hrozí mu až dvanáct let za mřížemi. Spolu s Nečesaným policie obvinila jeho ženu z legalizace výnosů z trestné činnosti. Nečesaný dál ve funkci zůstává, o jeho osudu bude dále rozhodovat dozorčí rada svolaná na tento pátek.

Není zatím jisté, zda za obviněním Luďka Nečesaného stojí anonymní oznámení, které se objevilo minimálně před dvěma lety. V něm se píše o tom, že KNL nakoupila v letech 2009 a 2010 přístroje pro traumatologické centrum za 70 milionů a vybavení pro kardiocentrum za 60 milionů. Podle trestního oznámení ale byl nákup předražený zhruba o 24 milionů korun. Na celou akci dohlížel přímo někdejší první náměstek ministra (a ministryně) zdravotnictví za ODS, Marek Šnajdr.

Hodnověrnost trestního oznámení snižovala skutečnost, že bylo podáno anonymně, a to v době, kdy se Nečesaný ucházel o post ředitele v nemocnici. Že ale Nečesaného vyšetřuje policie bylo známo již dříve, například i z našeho serveru.

Nečesaný a podnikání jeho manželky

Za Nečesaného se v současné době postavil jeho manažerský tým. Druhou osobu, která v obvinění figuruje, odmítla zatím policie specifikovat. Náš server ale již dnes ráno psal, že by se mohlo pravděpodobně jednat o Nečesaného manželku Šárku. To se dnes také na tiskové konferenci potvrdilo. Oba manželé mají obstavené účty. Za praní špinavých peněz Šárce Nečesané hrozí až osm let vězení.

Trestní oznámení nadále popisuje, že peníze z úplatků pro Nečesaného měla legalizovat jeho žena Šárka, a to přes poradenskou společnost Sarmed. Ta byla založena v roce 2009 (dnes se jmenuje Mirassol s.r.o.) a ihned začala vykazovat velice vysoké zisky. Jak se naší redakci podařilo zjistit, hned za rok svého založení to bylo zhruba 14 milionů, které byly (respektive jejich drtivá většina) vyplaceny jako odměny zaměstnancům.

Šárka Nečesaná se v této době rovněž stala majitelkou velkého činžovního domu v centru Liberce, ve Frýdlantské ulici. Nájemní dům má již dnes jiné majitele.

Nečesaný v liberecké nemocnici

Luděk Nečesaný zastával funkci generálního ředitele KNL v Liberci již v letech 2007-2011. Přišel z oblasti soukromého byznysu se zdravotnickým zařízením. Kvůli politickým tlakům odešel do Karlových Varů, kde do začátku letošního roku vykonával funkci ředitele v místní nemocnici. Podle jeho vlastních slov se mu ve Varech podařilo stabilizovat hospodářství, ale po jeho odchodu začaly sílit hlasy ze strany místních politiků, že nemocnici zadlužil.

I v Liberci, kde byl úspěšným manažerem, se objevila kritika, že za jeho pozitivními výsledky je skutečnost, že dluhy nemocnici odpustil její majoritní vlastník, Liberecký kraj.

Nečesaného ve funkci vystřídali ve vedení liberecké nemocnice matadoři zdejší politiky Jiří Veselka (v KNL jako generální ředitel, předtím bývalý náměstek primátora za USZ) a Jiří Kittner (dlouholetý primátor za ODS, v KNL jako ekonomický ředitel). Sem byli dosazeni, bez výběrového řízení, po odvolání Změny pro Liberec z čela radnice v roce 2011 v rámci dohod a utvoření opozičně smluvní koalice ČSSD, Starostové pro Liberecký kraj (LO), USZ a VV s tichou podporou ODS.  Za působení Kittnera a Veselky si ekonomicky nemocnice nevedla dobře.

Do dozorčí rady byli jmenováni například tehdejší náměstci z kraje za ČSSD, kteří zde v rozporu se zákonem pobírali odměny navýšené na desítky tisíc korun.

Po volbách do krajského zastupitelstva v roce 2012, kdy se ustanovila koalice Změny pro Liberecký kraj a Starostů pro Liberecký kraj (krajskou náměstkyní pro zdravotnictví se stala Zuzana Kocumová ze Změny), zesílil tlak na obměnu vedení nemocnice. Jiří Kittner a Jiří Veselka odstoupili a v novém výběrovém řízení uspěl Luděk Nečesaný. Pro jeho zvolení hlasovalo devět členů komise z devíti, kde politické strany měli pouze dva zástupce. Po jeho nástupu došlo k rapidnímu zlepšení ekonomické situace nemocnice, která se dostala z červených čísel.

Nečesaný jako politik

Luděk Nečesaný se v Liberci angažoval i v místní politice. V roce 2010 byl kandidátem na primátora za TOP 09 při komunálních volbách. V té době se zcela otevřeně hovořilo o možné nastávající koalici ODS a TOP 09 na liberecké radnici.

Nicméně o Nečesaného kandidatuře se rozhodlo za podivných okolností, kdy do liberecké TOP 09 na poslední chvíli před volbami vstoupila velká část nových členů svázaná s jedním podnikatelem a ti za lídra strany zvolili právě Nečesaného. Zástupcům „původní“ TOP 09 se takový postup nelíbil a stihlo nově zvolenou kandidátku ještě zablokovat. Podivnou situaci v liberecké TOP 09 vyřešilo nakonec pražské vedení, které ji nakonec „shnilé liberecké jablko“ (M.Kalousek) stáhlo z komunálních voleb 2010 úplně.

Nečesaný byl v roce 2010 kritizován za to, že nechal za peníze nemocnice vydat informační brožuru pro občany kraje v několika set tisícovém nákladu, která vypadal spíše jako předvolební materiál. Pro Luďka Nečesaného zpracovával tuto „brožuru o nemocnici“ PR poradce Jiřího Kittnera a tehdejší tvůrce jeho kampaně, dnes publicista firmy Syner a poradce poslance za TOP 09/Starosty pro Liberecký kraj Václava Horáčka Zdeněk Soudný.

Luděk Nečesaný v té době rovněž figuroval v hokejovém týmu člena místní ODS a někdejšího šéfa Pozemkového fondu, který musel opustit, Radima Ziky (či spíše politicko-podnikatelském projektu) Northern Stars. Zde se objevovala řada čelných politiků, zejména z ODS nebo na tuto stranu napojených podnikatelů, jako například majitelé a manažeři firmy Syner či jablonecký fotbalový boss kontroverzní Miroslav Pelta.

Vysoké odměny a zakázky s otazníky

Po odchodu Nečesaného a jeho týmu z KNL v roce 2011 byly zveřejněny na liberecké poměry celkem šokující částky, které mu muselo z rozpočtu vyplácet jako odstupné i jeho bývalému managementu v čele. Nečesaný měl dostat šestiměsíční odstupné ve výši více jak tří milionů. Přes dva miliony měla dále například dostat jeho ekonomická ředitelka Miroslava Tanečková. Technický ředitel za Nečesaného éry, Aleš Stránský si tak měl odnést jako odstupné téměř dva miliony korun.

Nečesaný a jeho tým rovněž sklidil kritiku za to, že při svém odchodu nevrátil služební notebook, za který nicméně zaplatil.

Již v minulosti jsme informovali, že se protikorupční policie pustila do vyšetřování série veřejných zakázek v řádu desítek milionů korun na nákup lékařské techniky, kterou realizovalo Nečesaného vedení. Podle podezření měly být až o třetinu předražené, při čemž mělo dojít k zneužití evropských dotací. Předražený nákup zdravotní techniky v Liberci přitom potvrdil i audit ministerstva zdravotnictví.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;