Ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný stane se svou manželkou před soudem. Státní zástupce Lukáš Otipka na něj, jeho manželku a další osobu podal žalobu. Všem hrozí vysoké tresty kvůli uplácení a praní špinavých peněz.

Celá žaloba se točí kolem Nečesaného angažmá ve společnosti Sarmed, která poskytovala poradenství farmaceutickým firmám, které dodávaly zboží do zařízení, kde Nečesaný působil ve veřejné funkci. Společnost byla napsána na jeho manželku, která podniká coby kadeřnice. Ta měla legalizovat příjmy pocházející z trestní činnosti. Státní zástupce má za to, že platby za poradenství, které přišly na účet společnosti Sarmed, byly ve skutečnosti úplatky. Nečesanému hrozí až 12 let odnětí svobody, jeho ženě až 8 let a třetí osobě, která je obviněna z poskytování úplatku šest let.

Nečesaný se hájí, že o nákupech nerozhodoval nikdy sám a zpozice ředitele KNL nemohl rozhodnout o tom, jaké zboží bude nakoupeno. To mu ale policisté a dozorující státní zástupce nevěří a tvrdí, že peníze, které firmy posílaly na účet firmy jeho ženy byly úplatky. Státní zástupce Nečesaného stížnost a žádost o zastavení stíhání odmítl již před dvěma lety. 

Policie obvinila před dvěma lety i Nečesaného ženu Šárku. Za praní špinavých peněz jí hrozí až osm let. Šárka Nečesaná ,profesí kadeřnice, založila v roce 2009 poradenskou firmu Sarmed, spol. s.r.o. (Sarmed), do které za období zhruba dvou let doputovalo od firem B. Braun Medicla s.r.o., MedicCor a.s., Medtronic Czechia s.r.o. a NT Medica,a.s. přes 23 milionů korun. Tyto firmy dodávaly zboží do Krajské nemocnice Liberec a policie má nyní za to, že se jednalo o úplatky pro Nečesaného.

Policie navíc tvrdí, že Šárka Nečesaná skrze firmu Sarmed ve skutečnosti nikdy za žádné poradenství výše zmíněným firmám nefakturovala, ale zároveň si vytvořila fiktivní nárok na svoji mzdu i na mzdu svého manžela za údajnou práci pro firmu Sarmed. Nečesaný ale dnes tvrdí, že jeho žena inkasovala za poradenství částky okolo pěti tisíc korun na hodinu.

Nicméně podle policie tato fiktivní mzda (podle účetních uzávěrek zhruba ve výši zhruba 19 milionů) korun za údajnou práci od srpna 2009 do března 2011 potom skončila na účtech Šárky Nečesané a Luďka Nečesaného. Ti za ně nakoupili akcie, pořídili další investiční nástroje a nakoupili také tři domy (jeden rodinný a dva činžovní) v Liberci zhruba za 17 milionů korun.

V návaznosti na obviněný začali manželé Nečesaní rovněž převádět do bezpečí svůj majetek. Nečesaný převedl vilu v libereckých Rochlicích na svého syna Lukáše. Ten sice v té době čelil a dnes je odsouzen na 13 let (Nejvyšší soud před několika dny nařídil opět další projednání) vážnému obvinění z pokusu o vraždu v Hořicích, kde měl dle žaloby surovým způsobem málem ubít kadeřnici, ale i v případě jeho odsouzení by mu nebyl zabaven majetek. Na rozdíl od svého otce obviněného z korupce.

Celá klíčová společnost Sarmed byla nejdříve ve vlastnictví jeho ženy Šárky poté i samotného Luďka Nečesaného. Když se jí manželé Nečesaní rozhodli zbavit, proběhl skrze ní ještě jeden podezřelý obchod, který měl pravděpodobně optimalizovat daňovou povinnost při nákupu nemovitosti v Liberci. Společnost pak skončila na fiktivní adrese u bílého koně, nevykazujíc žádnou činnost.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;