Podle nových indicií v kauze ředitele Krajské nemocnice Liberec (KNL) Luďka Nečesaného se zdá, že policejní obvinění jeho a jeho ženy nestojí na vodě. Nečesaný nyní přiznává, že to byl skutečně on, kdo radil farmaceutickým firmám, které pak jeho ženě na účet posílali miliony. Nemohl ale prý rozhodnout o tom, jaké zboží se nakonec nakoupí.

 

Jak jako první minulý týden informoval Český rozhlas, Luděk Nečesaný nyní nepopírá, že byl hlavní postavou společnosti Sarmed, kterou založila jeho žena Šárka před několika lety. Společnost se měla zabývat poradenstvím pro firmy, které dodávaly zdravotnický materiál. Nečesaná je ovšem podnikatelkou ve zcela jiném oboru – vlastní kadeřnický a kosmetický salon.

Luděk Nečesaný své angažmá ve firmě Sarmed, na jejíž konto poslaly firmy dodávající i pro libereckou nemocnici miliony korun, otevřeně přiznává. V podnětu pro zastavení stíhání se přímo píše: „„Policejní orgán opomněl fakt, že vysoce specializovanými znalostmi získanými v prostředí zdravotnictví disponol v dané době sám obviněný Nečesaný, a že tedy mohl provádět práce pro společnost například na základě dohody o provedení práce. Obviněný takto i činil, přičemž jeho jednání nebylo v žádném případě konkurenční k činnosti nemocnice, když tato neměla ve sledovaném období živnostenské oprávnění k provádění poradenské a konzultační činnosti a zpracování odborných studií a posudků (toto oprávnění měla až ode dne 4. prosince 2012).“

Nečesaný se hájí, že o nákupech nerozhodoval nikdy sám a zpozice ředitele KNL nemohl rozhodnout o tom, jaké zboží bude nakoupeno. To mu ale policisté a dozorující státní zástupce nevěří a tvrdí, že peníze, které firmy posílaly na účet firmy jeho ženy byly úplatky. Státní zástupce Nečesaného stížnost a žádost o zastavení stíhání odmítl již před dvěma lety. 

Policie obvinila před dvěma lety i Nečesaného ženu Šárku. Za praní špinavých peněz jí hrozí až osm let. Šárka Nečesaná ,profesí kadeřnice, založila v roce 2009 poradenskou firmu Sarmed, spol. s.r.o. (Sarmed), do které za období zhruba dvou let doputovalo od firem B. Braun Medicla s.r.o., MedicCor a.s., Medtronic Czechia s.r.o. a NT Medica,a.s. přes 23 milionů korun. Tyto firmy dodávaly zboží do Krajské nemocnice Liberec a policie má nyní za to, že se jednalo o úplatky pro Nečesaného.

Policie navíc tvrdí, že Šárka Nečesaná skrze firmu Sarmed ve skutečnosti nikdy za žádné poradenství výše zmíněným firmám nefakturovala, ale zároveň si vytvořila fiktivní nárok na svoji mzdu i na mzdu svého manžela za údajnou práci pro firmu Sarmed. Nečesaný ale dnes tvrdí, že jeho žena inkasovala za poradenství částky okolo pěti tisíc korun na hodinu.

Nicméně podle policie tato fiktivní mzda (podle účetních uzávěrek zhruba ve výši zhruba 19 milionů) korun za údajnou práci od srpna 2009 do března 2011 potom skončila na účtech Šárky Nečesané a Luďka Nečesaného. Ti za ně nakoupili akcie, pořídili další investiční nástroje a nakoupili také tři domy (jeden rodinný a dva činžovní) v Liberci zhruba za 17 milionů korun.

V návaznosti na obviněný začali manželé Nečesaní rovněž převádět do bezpečí svůj majetek. Nečesaný převedl vilu v libereckých Rochlicích na svého syna Lukáše. Ten sice v té době čelil a dnes je odsouzen na 13 let (Nejvyšší soud před několika dny nařídil opět další projednání) vážnému obvinění z pokusu o vraždu v Hořicích, kde měl dle žaloby surovým způsobem málem ubít kadeřnici, ale i v případě jeho odsouzení by mu nebyl zabaven majetek. Na rozdíl od svého otce obviněného z korupce.

Luděk Nečesaný měl problémy se střetem zájmů již v minulosti. V letech 2003/2004 působil v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, odkud byl ale Radou Středočeského kraje odvolán. Důvodem měly být ale vazby na farmaceutické firmy v čele s B.Braun Medical. Nečesaný ale takovou kritiku odmítal s tím, že jeho odvolání je důsledek změn, který jako ředitel nemocnice prosadil.

Přes všechna podezření i policejní obvinění, které potvrdil i dozorující státní zástupce, který zamítl Nečesaného stížnost, zůstává Luděk Nečesaný ředitelem KNL. Svou podporu mu opakovaně vyjádřil například liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO) i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který je sám obviněn v další korupční kauze.

Po svém obvinění Luděk Nečesaný nabídl svůj post k dispozici, ale dozorčí rada KNL složená ze zástupců politických stran jeho rezignaci nepřijala. Jediným, kdo se vyslovil pro to, aby Nečesaný opustil funkci ředitele KNL, alespoň do doby, než se jeho obvinění vysvětlí, byl Jan Korytář ze Změny pro Liberec.

Nečesaný má s politiky dlouhodobě silné vazby. Za dob dominance ODS býval vidět s lidmi jako Radim Zika či Přemysl Sobotka a dokonce hrál i za Zikův tým Northern stars po boku manažerů z firmy Syner, která je úzkými vazbami na libereckou politiku proslulá. Před komunálními volbami dokonce kandidoval na primátora za TOP 09 v čase, kdy se mluvilo o povolební pravicové koalici s ODS. Vaz mu zlomily intriky v liberecké TOP 09, která nakonec skončila bez kandidátky.

V současných dnech si získla ale i důvěru některých politiků nových stran, jako je například i Změna pro Liberec, kde má podporu, navzdory zmíněným postojům Jana Korytáře. Nejblíže má Nečesaný v současnosti ale asi k ANO. Jeho dlouholetá kolegyně a nynější poslankyně za ANO Jana Pastuchová nadstandardně lobovala v případě kauzy jeho syna u tehdejší ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové. S primátorem Tiborem Batthyánym má Luděk Nečesaný neskrývaně přátelské vztahy.

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;