Policie obvinila další aktéry případu údajné korupce, která se točí kolem ředitele Krajské nemocnice Liberec (KNL) Luďka Nečesaného. Podle informací, které dnes první přinesl zpravodajský server Lidovky.cz se jedná o dvě osoby z prostředí farmaceutických firem, od kterých měl Nečesaný skrze firmu své manželky inkasovat úplatky. Nečesaný i jeho žena byli obviněni loni v červnu.

Státní zástupce dozorující Nečesaného kauzu uvedl, že nově byli obviněni dva lidé, a to z trestného činu uplácení, kde jim hrozí trest odnětí svobody až šest let. Má se jednat o lidi z prostředí farmaceutických firem. Na konci června 2015 obvinila protikorupční policie v Ústí nad Labem ředitele KNL Luďka Nečesaného z přijímání úplatku a podplácení na základě anonymního trestního oznámení. Nečesanému hrozí až dvanáct let vězení.

Spolu s ním policie obvinila i jeho ženu Šárku. Za praní špinavých peněz jí hrozí až osm let. Šárka Nečesaná,profesí kadeřnice, založila v roce 2009 poradenskou firmu Sarmed, spol. s.r.o. (Sarmed), do které za období zhruba dvou let doputovalo od firem B. Braun Medicla s.r.o., MedicCor a.s., Medtronic Czechia s.r.o. a NT Medica,a.s. přes 23 milionů korun. Tyto firmy dodávaly zboží do Krajské nemocnice Liberec a policie má nyní za to, že se jednalo o úplatky pro Nečesaného.

Policie navíc tvrdí, že Šárka Nečesaná skrze firmu Sarmed ve skutečnosti nikdy za žádné poradenství výše zmíněným firmám nefakturovala, ale zároveň si vytvořila fiktivní nárok na svoji mzdu i na mzdu svého manžela za údajnou práci pro firmu Sarmed.

Tato fiktivní mzda (podle účetních uzávěrek zhruba ve výši zhruba 19 milionů) korun za údajnou práci od srpna 2009 do března 2011 potom skončila na účtech Šárky Nečesané a Luďka Nečesaného. Ti za ně nakoupili akcie, pořídili další investiční nástroje a nakoupili také tři domy (jeden rodinný a dva činžovní) v Liberci zhruba za 17 milionů korun.

V návaznosti na obviněný začali manželé Nečesaní rovněž převádět do bezpečí svůj majetek. Nečesaný převedl vilu v libereckých Rochlicích na svého syna Lukáše. Ten sice v tédobě čelil /a dnes je nepravmocně odsouzen na 13 let) vážnému obvinění z pokusu o vraždu v Hořicích, kde měl dle žaloby surovým způsobem málem ubít kadeřnici, ale i v případě jeho odsouzení by mu nebyl zabaven majetek. Narozdíl od svého otce obviněného z korupce.

Luděk Nečesaný měl problémy se střetem zájmů již v minulosti. V letech 2003/2004 působil v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, odkud byl ale Radou Středočeského kraje odvolán. Důvodem měly být ale vazby na farmaceutické firmy v čele s B.Braun Medical. Nečesaný ale takovou kritiku odmítal s tím, že jeho odvolání je důsledek změn, který jako ředitel nemocnice prosadil.

Přes všechna podezření i policejní obvinění, které potvrdil i dozorující státní zástupce, který zamítl Nečesaného stížnost, zůstává Luděk Nečesaný ředitelem KNL. Svou podporu mu opakovaně vyjádřil například liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO) i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který je sám obviněn v další korupční kauze.

Po svém obvinění Luděk Nečesaný nabídl svůj post k dispozici, ale dozorčí rada KNL složená ze zástupců politických stran jeho rezignaci nepřijala. Dozorčí rada má toto složení: Dozorčí rada KNL: Tibor Batthyány(ANO), nominován za město Liberec, MUDr. Pavel Buchvald, nominován za zaměstnance KNL, Ing. Tomáš Hocke (Nez. blok), nominován za město Turnov, Ing. Jaroslav Knížek (ANO), nominován za město Turnov, Bc. Zuzana Kocumová (Změna pro Liberec), nominována za město Liberec, Lena Mlejnková (SLK), nominována za Liberecký kraj, Ing. Vladimír Opatrný (zvolen za Změnu pro Liberecký kraj), nominován za Liberecký kraj, Ing. František Pešek (KSČM), nominován za Liberecký kraj, Mgr. Petra Plašková, nominována za zaměstnance KNL, MUDr. Jaroslav Porš, nominován za zaměstnance KNL, MUDr. Vladimír Šámal (ODS), nominován za Liberecký kraj.

Nečesaný má s politiky dlouhodobě silné vazby. Za dob dominance ODS býval vidět s lidmi jako Radim Zika či Přemysl Sobotka a dokonce hrál i za Zikův tým Northern stars po boku manažerů z firmy Syner, která je úzkými vazbami na libereckou politiku proslulá. Před komunálními volbami dokonce kandidoval na primátora za TOP 09 v čase, kdy se mluvilo o povolební pravicové koalici s ODS. Vaz mu zlomily intriky v liberecké TOP 09, která nakonec skončila bez kandidátky.

V současných dnech si získla ale i důvěru některých politiků nových stran, jako je například i Změna pro Liberec. Nejblíže má ale asi k ANO. Jeho dlouholetá kolegyně a nynější poslankyně za ANO Jana Pastuchová nadstandardně lobovala v případě kauzy jeho syna u tehdejší ministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové. S primátorem Tiborem Batthyánym má Luděk Nečesaný neskrývaně přátelské vztahy.

 Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;