Luděk Nečesaný

Vítězem výběrového řízení na post generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec (KNL) se stal muž, který tuto funkci zastával již v letech 2007-2011.

Je jím Luděk Nečesaný, který do veřejné sféry přišel ze soukromého byznysu, odkud s sebou přináší nejen manažerské dovednosti, ale i napojení na politiky i skupiny, které politiku přímo či nepřímo ovládají.

Luděk Nečesaný se stal vítězem ve výběrovém řízení, kde byli zastoupeni politici z různých politických stran, zástupci orgánů, vedení i zaměstnanců KNL. V soutěži se vybíral zároveň ředitel pro nemocnici v České Lípě. Tím se stal Jaroslav Kratochvíl.

Hodnotící komise výběrového řízení na generálního ředitele Krajské nemocnice Liberec, a.s. udělila nejvyšší hodnocení Luďku Nečesanému (25 bodů z 27 možných). Vzhledem k jasnému výsledku hlasování se komise rozhodla ukončit výběrové řízení a nepokračovat v druhém kole.

Nejvyšší hodnocení výběrového řízení na generálního ředitele Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s., získal Jaroslav Kratochvíl (24 bodů z 27 možných). I zde vzhledem k jasnému výsledku hlasování se komise rozhodla ukončit výběrové řízení a nepokračovat v druhém kole.

Jak bylo řečeno, Luděk Nečesaný zastával v Liberci stejnou funkci v letech 2007-2011. Posléze odešel do Karlových Varů, kde do začátku letošního roku vykonával funkci ředitele v místní nemocnici. Podle jeho vlastních slov se mu ve Varech podařilo stabilizovat hospodářství, ale po jeho odchodu začaly sílit hlasy ze strany místních politiků, že nemocnici zadlužil.

I Liberci se ozývaly hlasy, že za manažerským úspěchem Nečesaného v KNL je pohý fakt, že část dluhů liberecké nemocnice prostě uhradil kraj. Nicméně Nečesaný si získal v KNL značnou oblibu, jelikož byl po dlouhé době ředitelem, který zvedal zaměstnancům odměny.

Nečesaný jako politik

Luděk Nečesaný se v Liberci angažoval i v místní politice. V roce 2010 byl kandidátem na primátora za TOP 09 při komunálních volbách. O jeho kandidatuře se rozhodlo za podivných okolností, kdy do liberecké TOP 09 na poslední chvíli před volbami vstoupila velká část nových členů svázaná s jedním podnikatelem a ti za lídra strany zvolili právě Nečesaného. Zástupcům „původní“ TOP 09 se takový postup nelíbil a stihlo nově zvolenou kandidátku ještě zablokovat. Podivnou situaci v liberecké TOP 09 vyřešilo nakonec pražské vedení, které ji nakonec „shnilé liberecké jablko“ (M.Kalousek) stáhlo z komunálních voleb 2010 úplně.

Luděk Nečesaný v té době rovněž figuroval v hokejovém týmu Radima Ziky (či spíše politicko-podnikatelském projektu) Northern Stars. Zde se objevovala řada čelných politiků, zejména z ODS nebo na tuto stranu napojených podnikatelů, jako například majitelé a manažeři firmy Syner či jablonecký fotbalový boss Miroslav Pelta. Pro Luďka Nečesaného zpracovával „brožuru o nemocnici“ (která vyšla těsně před komunálními volbami 2010) PR poradce Jiřího Kittnera a tvůrce jeho kampaně, dnes publicista firmy Syner Zdeněk Soudný.

Vysoké odměny a zakázky s otazníky

Po odchodu Nečesaného a jeho týmu z KNL v roce 2011 byly zveřejněny na liberecké poměry celkem šokující částky, které mu muselo z rozpočtu vyplácet jako odstupné i jeho bývalému managementu v čele. Nečesaný měl dostat šestiměsíční odstupné ve výši více jak tří milionů. Kolik tedy bral měsíčně si každý umí spočítat. Přes dva miliony měla dále například dostat jeho ekonomická ředitelka Miroslava Tanečková. Technický ředitel za Nečesaného éry, Aleš Stránský si tak měl odnést jako odstupné téměř dva miliony korun.

V minulosti se protikorupční policie pustila do vyšetřování série veřejných zakázek v řádu desítek milionů korun na nákup lékařské techniky, kterou realizovalo Nečesaného vedení. Podle podezření měly být až o třetinu předražené, při čemž mělo dojít k zneužití evropských dotací. Předražený nákup zdravotní techniky v Liberci přitom potvrdil i audit ministerstva zdravotnictví.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;