Krajská nemocnice Liberec

Krajská nemocnice Liberec (KNL) se stala místem, kde se po převratu na liberecké radnici a odvolání primátora Jana Korytáře na jaře 2011, realizovaly zákulisní politické dohody. Bez řádného výběrového řízení byli na pozice generálního ředitele a ekonomického ředitele jmenováni politici Jiří Veselka (USZ) a bývalý primátor Jiří Kittner (ODS). Dozorčí radu obsadili zástupci ČSSD a odhlasovali si nebývalé odměny. Nyní se s novou dozorčí radou chystají personální změny.

Personální změny se chystají v představenstvu liberecké nemocnice. V jeho novém složení by měl chybět například dlouholetý primátor za ODS Jiří Kittner. Zůstat by v něm měli primář onkologie Jiří Bartoš, vedoucí lékárník Martin Mísař a generální ředitel Jiří Veselka. Kittnera a případné další osoby mají nahradit vybraní primáři liberecké nemocnice. O konkrétních jménech ale budou ještě probíhat jednání v nadcházejícím.

Změny se chystají po nástupu nové dozorčí rady. Ta byla zvolena před čtrnácti dny, a to až na podruhé, když měsíc předtím odmítla liberecká radnice skrze svého zástupce na valné hromadě Petra Černého (nezařazený, zvolený za VV) schválit nové členy dozorčí rady delegované Libereckým kraj.

Kraj má přitom v nemocnici vlastnický podíl 83%, město jen 17%. Důvodem neschválení zástupců libereckého kraje byla zejména jména Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera ze Změny pro Liberec, kteří současný stav v liberecké nemocnici dlouhodobě kritizují a netají se snahou o důkladnou kontrolu nemocničního hospodaření.

Nicméně o měsíc později nový zástupce města, náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) již nic nenavrhoval proti kandidátům Libereckého kraje do dozorčí rady a ta byla zvolena ve novém složení. Předsedou byl zvolen Josef Šedlbauer (Změna pro Liberec). Kromě zvoleného předsedy zasedne v dozorčí radě liberecké nemocnice nově také hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), zastupitel Libereckého kraje a Statutárního města Liberec  Jan Korytář (Změna pro Liberec) a zastupitelka Libereckého kraje a místostarostka Semil Lena Mlejnková (SLK).

Nová dozorčí rada by měla zvolit nové představenstvo liberecké nemocnice, ale jen na přechodnou dobu a jeho hlavním úkolem by měla být příprava standardních výběrových řízení pro nové vedení nemocnice.

V liberecké nemocnici našli útočiště významní politici, a to po převratu na liberecké radnici v roce 2011, kdy byla odvolána Změna pro Liberec a vytvořena opozičně smluvní tichá koalice ČSSD, Liberec občanům, VV, Unie pro sport a zdraví a ODS.

Místo ředitele bez výběrového řízení zde získal předseda Unie pro sport a zdraví Jiří Veselka s platem 150 tisíc korun měsíčně (+ 15 tisíc za předsednictví v představenstvu) a ekonomickým ředitelem (rovněž bez výběrového řízení) se stal někdejší liberecký primátor Jiří Kittner z ODS, který pobírá plat 120 tisíc korun měsíčně (+ 10 tisíc za členství v představenstvu).

Vedle toho došlo k rzatnímu navýšení odměn v dozorčí radě pro představitele liberecké ČSSD - Františka Hrušu, Milana Šíra, Pavla Petráčka, Zdeňka Bursu a Martina Seppa a zástupce Liberce občanům - náměstka primátorky Kamila Jana Svobodu. Ten se ale jako první, po začátku kritiky, svých odměn vzdal. Předseda tehdejší dozorčí rady a krajský Zdeněk Bursa pobíral 50 tisíc korun měsíčně, členové rady 30 tisíc.

Více než platy pro členy orgánů nemocnice ale hraje zásadní roli skutečnost, že KNL je obrovský podnik s více jak dvěma tisíci zaměstnanci, rozpočtem zhruba dvě miliardy a zároveň místem, kde se odehrávají velké veřejné zakázky.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;