Korupce v dopravním podniku: podezřelá firma sponzorovala Batthyányho ANO

Nedávno jsme naše čtenáře jako první informovali o podezřelých zakázkách, které v libereckém dopravním podniku získala firma Sovis, s.r.o. vlastněná další společností ADOS CZ. Jak se ukázalo, ADOS CZ byla v minulosti i sponzorem hnutí ANO v době, kdy v něm ještě působil primátor Tibor Batthyány a jeho blízký kolega Pavel Šulc, který je mezi hlavními obviněnými v celé kauze.

Firma ADOS CZ je zvláštní podnikatelský subjekt zapsaný v Harrachově. Ukrývá své majitele prostřednictvím zaknihovaných akcií, ale od roku 2016 ji patří společnost Sovis s.r.o., která jen v roce 2017 získala od dopravního podniku zakázky ve výši 14,5 milionu korun. Firma Sovis  v loňském roce pro dopravní podnik například dělala rekonstrukci křižovatky u Severočeského muzea na Masarykově třídě v Liberci.

A právě hnutí ANO bylo příjemcem sponzorského daru od ADOS CZ. Tato firma ukrývající své majitele, ale vlastnící společnosti, které získávají v libereckém dopravním podniku veřejné zakázky, přispěla Babišovu hnutí částkou 250 tisíc korun. První informace o sponzorství ANO firmou ADOS přinesla liberecká MF Dnes.

Stalo se tak v roce 2016, tedy v době, kdy v hnutí ANO ještě působil někdejší předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) Pavel Šulc (zastupitel zvolený za ANO). Šulc je spolu s bývalým ředitelem DPMLJ Lubošem Wejnarem a podnikatelem stojícím za společností Busline Jiřím Vařilem mezi hlavními obviněnými v rozsáhlé korupční kauze okolo libereckého dopravního podniku.

Pavel Šulc je blízkým přítelem a politickým souputníkem primátora Tibora Batthyányho (zvolen za ANO), který jej dlouho za pomoci opozičních Starostů pro Liberecký kraj a ODS (obě strany jsou rovněž spjaty s BusLine a mají své členy obviněné z korupce okolo dopravních zakázek) držel ve funkci, přes protesty koaliční Změny pro Liberec. O Vánocích roku 2016 byli ale Batthyány i Šulc (oba na fotografii) jakož i celá liberecká organizace pro svoje chování z ANO Andrejem Babišem vyhozeni.

Ve firmě ADOS CZ figuruje i Radek Chobot, dlouholetý ředitel BusLine, který před pár dny rezignoval. Chobot působil i ve firmě Sovis,s.r.o., ale koncem května tohoto roku se z ní nechal vymazat. Obě dvě firmy jsou podle ověřených zdrojů spjaty s postavou Jiřího Vařila, klíčové osobnosti firmy BusLine, která v Liberci i Jablonci zajišťuje za podezřelých podmínek autobusovou dopravu.

Další osobou spjatou s firmou ADOS CZ je Tereza Dlouhá. Ta je na seznamu obviněných z dubnového zátahu protikorupční policie v DPMLJ. Tereza Dlouhá je členkou jablonecké ODS a tuto stranu zastupuje například ve zdejším Výboru pro hospodaření s majetkem města. Policie ji aktuálně viní z korupčního jednání kolem Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Otec Dlouhé Karel Dlouhý je rovněž člen jablonecké ODS a zároveň byl do letošního června členem představenstva DPMLJ.

Podle ověřených informací měla Dlouhá například plnit roli spojky mezi klíčovou postavou celé kauzy, podnikatelem Jiřím Vařilem, který je rozhodující personou stojící za společností BusLine a dalšími jejími aktéry. Dlouhá měla podle policistů dokonce i nosit úplatky od Vařila směrem k politikům. Ty měl inkasovat například i předseda představenstva a dlouholetý přítel a chráněnec libereckého primátora Tibora Batthyányho  Pavel Šulc.

 

 

Přidat komentář (84 Komentářů)

Měl jsem z něj strach. Tlačil kárku s koštětem, lopatou a železnou tyčí. Metař roku 1958, město Liberec, jeho střed. Potkával jsem jej den co den. Měl jsem z něj ukrutný strach. Strach z jeho nesrozumitelných vět, z češtiny a němčiny, z gest, mávání rukou. Obcházel jsem jej, ale jako naschvál jsem pokaždé nevědomky přeťal jeho rajón úklidu ohraničený radnicí, náměstím F. X. Šaldy a náměstím Jana Nerudy.

 

Tam všude jsem ho už z dálky slyšel, potkal a zůstával stát jako opařený strachem. Jako králík před zjevením hada škrtiče. To vše se odehrávalo tak rychle, že si dnes, po šedesáti letech uvědomuji jen absurditu svého chlapeckého chování. Obec zaměstnala zřejmě nemocného starce, aby jej ochránila a měla stále na očích. Byl to jistě humánnější počin, než jej zavřít do ústavu a čekat až umře…

Bál jsem se to doma říct. Co taky? Že na ulici je chlapík s vozíkem podoben a čertu že ne on, ale já se bojím? Otec by se s diagnózou, kdo je na vině, dlouho nepáral a já by odešel s brekotem. Bylo mi deset. A jako kluk z vesnice jsem se i choval. Dojížděl jsem do města do školy, do šesté třídy, ktará už u nás v Machníně nebyla…

Jó, pošetilé mládí, dětství, čas, kdy za vším stály nadpřirozené nevysvětlitelné síly, spekulace, a spiknutí. Později jsem si z hrůzou uvědomil, že podobně uvažují mnozí dospělí a pak jde z jejich chování hrůza. Konspirace, tak jak ji známe i my v současném světě, je smrtonosná zbraň, klacek na všechny v rukách nezodpovědných politiků, kteří znají jen jedno řešení, to nejjednodušší a nejrychlejší.
 

Ano, tak to nějak chodilo a mělo chodit stále. Dokud se z dítěte nestává tvor slyšící „trávu růst“, vidící spekulace, všude strach, tam, kde schází seriózní vysvětlení. Podléháme často, kolektivnímu šílenství, manipulaci, privitivismu, až po pseudonárodní - kdo neskáče, není Čech, až po rádobyvtipné televizní reklamy. A tak si dávám záležet, abych i já nevstoupil jinému predátorovi do cesty, do jeho teritoria, islamistovi do jeho ohrady.

Jo, tyhle konspirace, tyhle rychlé roty, jednoduchá rychlá jednání, úsudky podle kabátu, podle díry na punčoše... Je mnoho věcí, co si ještě neumíme vysvětlit a správně na ně reagovat. Přeci jen se ledy pohnuly a lze říci, že lidstvo se brání, uvažuje hlavou, a ne kolenem, či jinou částí těla, která se hlavě nepodobá.  Ať vás to nikdy nepotká.  
                            

S pozdravem
Egon Wiener

Provoz tohoto webu je umožněn díky podpoře Ministerstva vnitra ČR, programu Prevence korupčního jednání.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Copyright © 2016 Náš Liberec;